Leonardo Plus

V Leonardu Plus dnes navštívíme Obecní dům v Praze, který slaví 110 let od svého otevření

Leonardo Plus

V Leonardu Plus dnes navštívíme Obecní dům v Praze, který slaví 110 let od svého otevření
Obecní dům

Plus

Tato secesní stavba nemá obdoby v evropském, ani světovém kontextu. Dodnes má původní podobu a slouží stejnému účelu, jako v době svého vzniku. Obecní dům vznikl ještě za Rakouska-Uherska v centru Prahy na místě hluboce svázaném s našimi dávnými dějinami a sám pak sehrál důležitou roli v dějinách novodobých. Jeho nejkrásnějšími interiéry projdou historik architektury Zdeněk Lukeš a Markéta Ševčíková.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnes se vydáme na výlet do domu, nebo spíš paláce, který nemá ani v evropském ani světovém kontextu obdoby. Vznikl v centru Prahy na místě hluboce svázaném s našimi dávnými dějinami a sám potom v dějinách novodobých velmi důležitou roli. Několikrát se hrál na více, na jeho výsledné podobě podíleli největší umělečtí velikáni své doby. Zdobily ho nejlepší malíři a plastikami dotvořili nejlepší sochaři. Pražský Obecní dům je oním unikátem, do něhož se dnes vypravíme. A paradoxní je, že oč více ho obdivují zahraniční návštěvníci, o to méně o něm víme my Češi. Vnímáme ho spíš jako vizuálně působivou budovu u Prašné brány, proslulou díky koncertní síni pojmenované po Bedřichu Smetanovi a také vyhlášené luxusní restauraci. Obecní dům je přitom jedním z posledních klenotů evropské i světové secese a nikde jinde podobně velká stavba neexistuje, protože byly v minulém století zbourány a co víc, veřejnosti byl otevřen přesně před 110 lety. O důvod navíc, proč tuto výjimečnou stavbu prozkoumat detailněji. Začíná Leonardo + s historikem architektury Zdeňkem Lukešem. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • Tak milí posluchači, my vás srdečně zdravím s historikem architektury Zdeňkem Lukešem. Dobrý den. Dobrý den. A stojíme před klenotem tuzemské secese, pražským Obecním domem. Já zdůrazňuji to slovo tuzemské secese možná špatně. Je to i klenot evropské secese. Je tato stavba výjimečná i v evropském kontextu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají