Leonardo Plus

Tomáš Sedláček: Ekologie nás nezmrzačí. Nejde se přeekologizovat, stejně jako se nejde převzdělat

Leonardo Plus

Tomáš Sedláček: Ekologie nás nezmrzačí. Nejde se přeekologizovat, stejně jako se nejde převzdělat
Tomáš Sedláček, ekonom

Plus

„Když dojde na lámání chleba, tak to vypadá, že si česká společnost umí poradit. Příkladem je revoluce v 1989, která měla hladký průběh, to samé platilo k rozchodu se Slovenskem,“ soudí o zkouškách české společnosti filozofující ekonom Tomáš Sedláček. Podle něj bývají transformace doprovázeny nevraživostí a agresí. „Ale i vstup do Evropské unie se nám povedl hezky, našli jsme si tam místo, které si paradoxně podkopáváme jen my sami,“ chválí.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Poslední měsíce i roky byla covidová pandemie a její dopady do našich životů zásadním rámcem fungování společnosti. Po měsících plných nejistoty se zdá, že pandemie konečně odchází a s ní i všechna omezení našich svobod i podnikání v posteli. Ale nový strašáci, konflikt na východě Ukrajiny a také rekordní zdražování, nejvyšší za poslední čtvrtstoletí. V těchto podmínkách a s novou vládní sestavou nastavujeme tzv. postcovidový normálu. A my se teď s filozofem a ekonomem Tomášem Sedláčkem podíváme právě na to, jak tyto aktuální vlivy určují to, jakou ekonomiku a jakou společnost vlastně budeme mít.

  • Tomáši, vítejte ve studiu. Děkuji mockrát za pozvání a obohacující poslech přeje Václav Pešička.

  • Leonardo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají