Leonardo Plus

Preventivní léky před nákazou HIV jsou v Česku dostupné. Jen se o tom málo ví, zdůrazňuje lékař Jilich

Leonardo Plus

Preventivní léky před nákazou HIV jsou v Česku dostupné. Jen se o tom málo ví, zdůrazňuje lékař Jilich
Léky na HIV jsou už dnes dostupné, před nemocí se lze bránit i preventivní léčbou

Plus

Léčba HIV zásadně pokročila a moderní retrovirotika dnes dokážou nemoc téměř zastavit, ačkoliv je třeba je užívat až do konce pacientova života. Pracuje se také na dalších metodách léčby i úplného vyléčení nemoci. Možností, jak se před infekcí bránit, je takzvaná preexpoziční profylaxe. „Jde o ochrannou léčbu ještě předtím, než je člověk vystaven riziku nákazy. Něco podobného známe třeba v případě malárie,“ vysvětluje David Jilich z HIV Centra Fakultní nemocnice Bulovka.
Andrea Skalická

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 80. let minulého století strašil lidstvo virus HIV. Dnes už si s nemocí AIDS, kterou virus způsobuje, umí moderní medicína docela dobře poradit. Lidé, kteří pravidelně užívají moderní antiretrovirovou léčbu, můžou vést docela normální život, přestože severu ve svém těle nikdy nezbaví. Dnešní Leonardo plus věnujeme tématu AIDS. Naším hostem je David Jilich, vedoucí HIV centra Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice na Bulovce v Praze. Dobrý poslech přeje od mikrofonu Andrea Skalická.

  • Leonardo.

  • Hostem Leonarda + je tedy lékař David Jilich. Dobrý den, pane.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají