Leonardo Plus

Pod pravěkými mohylami se zachovala původní půda, zjišťujeme z ní tehdejší výnosy, říká archeolog o výzkumu pod Řípem

Leonardo Plus

Pod pravěkými mohylami se zachovala původní půda, zjišťujeme z ní tehdejší výnosy, říká archeolog o výzkumu pod Řípem
Michal Hejcman s dutou tyčí s půdním profilem pro chemickou analýzu

Plus

Z doby před šesti tisíci lety se nám toho dochovalo málo, co ale zůstalo, jsou v krajině rozeseté mohyly. Půdu pod nimi zkoumá rostlinný ekolog Michal Hejcman z České zemědělské univerzity: „Zachovaly se totiž pod nimi často původní půdy, které mohyla překryla a chránila. A to je pro nás velmi cenný zdroj informací. Díky různým chemickým metodám jsme schopni analyzovat třeba úrodnost tehdejší půdy.“
Ondřej Ševčík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Následující minuty budou o novém archeologickém výzkumu v okolí hory Říp. Nové technologie totiž pomáhají archeologům čím dál přesněji skládat obrázek o životě našich předků. Vědci tak v okolí naší nejslavnější hory aktuálně analyzují půdy i chemické složení pravěkých pohřebních mohyl. Co přesně obsahují a jak se v krajině pozná mohyla stará 6000 let? Jak žili i pohřbívali naši předci a podle čeho tvarovali a do krajiny umisťovali své rituální objekty, by? O tom bude následující pořad, u kterého vás vítá Ondřej Ševčík.

  • Leonardo.

  • Ve studiu už se mnou sedí rostliny, ekolog prof. Michal Hejcman z České zemědělské univerzity a archeolog doktor Petr Kristův se Západočeské univerzity v Plzni.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají