Leonardo Plus

Mikulášská byla typická „kontrolní obchůzka“. Zjišťovala, jestli se děti umějí modlit, vysvětluje etnolog Šimša

Leonardo Plus

Mikulášská byla typická „kontrolní obchůzka“. Zjišťovala, jestli se děti umějí modlit, vysvětluje etnolog Šimša
Mikuláš čert v Praze

Plus

Jak žili naši předkové na českém venkově v období podzimu? Jak se tento čas oddechu a veselí, v němž se užívalo toho, co bylo sklizeno, postupně proměnilo v čas adventního ztišení? Nejen o tom v pořadu Leonardo Plus vypráví ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici etnolog Martin Šimša.
Markéta Ševčíková, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V 21. století vnímá většina z nás konec podzimu a listopad obzvlášť jako období melancholické a nikterak veselé. A těšíme se, až nás z podzimních plískanic vysvobodí advent a Vánoce. Pro naše předky od středověku až do začátku 20. století byl ale konec podzimu a příchod zimy naopak obdobím velmi radostným a příjemným. Už listopad přinášel do jejich životů velké změny a ani fakt, že začíná oslavou a připomínkou všech věrných zemřelých, nevnímali je naši předkové nijak úkorně. Listopad byl měsícem, který rozhodoval o jejich dalším osudu minimálně na rok a další změny do životů našich předků přinášel prosinec. Jaké tradice, zvyky a rituály byly v minulých staletích spojeny s koncem podzimu a nastupující zimou. Žilo se tehdy lépe na venkově nebo ve městech, probereme v následující hodině s etnologem a etnografem Martinem Šimšou, za nímž se vydáme na jihovýchod Moravy, s níž vás zdraví a přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • A je to tak. Milí posluchači, je mi vás opět zdravíme z naší už oblíbené destinace, ze zámku ve Strážnici, kterýžto je sídlem Národního ústavu lidové kultury. No a naším průvodcem tady v těch krásných prostorách bude jako vždy ředitel Národního ústavu lidové kultury pan doktor Martin Šimša. Dobrý den, pane řediteli. Dobrý den. Dnes je poměrně krásně tedy venku, protože my se tady nacházíme v jednom ze zámeckých sálů. Ale jinak listopad vnímáme jako období velmi smutné, teskné, související s odchodem našich blízkých a většina z nás si asi myslí, že pro naše předky byl podobně pochmurnou události. Ale možná, že to tak vůbec.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají