Leonardo Plus

Maďar: V srpnu jsem viděl, že se blíží problém. Nic se nedělo a já nechtěl být odpovědný za úmrtí

Leonardo Plus

Maďar: V srpnu jsem viděl, že se blíží problém. Nic se nedělo a já nechtěl být odpovědný za úmrtí
Rastislav Maďar

Plus

Rastislav Maďar vedl v loňském roce epidemiologickou skupinu na ministerstvu zdravotnictví, která vládě radila, jak postupovat v pandemii. V srpnu ale skupinu opustil a v Leonardu Plus vysvětluje, proč to udělal. „Hlavní odpovědnost nese politik, a proto má právo jednat podle sebe. Ale být politikem a nerozumět tak komplikované věci, jako je šíření koronaviru, spolehl bych se na odborníky. Skupin ale bylo několik,“ vzkazuje zpětně epidemiolog.
Andrea Skalická

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Další vlna koronaviru pomalu končí. Děti se postupně vracejí do škol, ale na život bez omezení si ještě budeme muset chvíli počkat. I když věci se už dlouho snaží najít způsoby, jak návrat k běžnému životu urychlit. Pomoci by už brzy mohly nejrůznější chytré systémy a aplikace, které rozpoznají, jestli je člověk očkovaný anebo nemoc prodělal. Samotný virus ale jen tak nepřelstíme. Bude dál mutovat, jako to dělá doposud. Skončí proto natrvalo bezstarostné cestování po světě? I na to se budeme v dnešním Leonardu plus ptát doc. Rastislava Maďara, děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity a člen mezioborové skupiny pro epidemické situace, který je zároveň odborníkem na cestovní medicínu. Dobrý poslech přeje od mikrofonu.

  • Andrea Skalická, Leonardo.

  • Epidemiolog a vakcinolog Rastislav Maďar je naším hostem Leonardu plus. Vítejte. Dobrý den. Pojďme nejprve k aktuálnímu dění. Děti se postupně rotačně vracejí do škol a právě meze se vydal doporučení, za kterých je jejich návrat a realizován. Záchyt těch nakažených dětí antigenními testy je, pane docente, velmi nízký. Má tedy testování smysl pořád?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají