Leonardo Plus

Komunismus i nacismus mají společného nepřítele, a to Západ, vysvětluje historik Plachý

Leonardo Plus

Komunismus i nacismus mají společného nepřítele, a to Západ, vysvětluje historik Plachý
Josif Vissarionovič Stalin

Plus

„Konečným cílem Adolfa Hitlera nebylo zničení Východu, ale světovláda, tedy zničení plutokratického Západu, proti kterému hned na jaře 1940 obrátil svůj hlavní útok,“ zdůrazňuje v Leonardu Plus historik Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu. Spojenectví Josifa Stalina s Hitlerem vnímá historik jako naprosto mistrný tah. „Bylo to něco, co Sovětského svazu bez toho, že by musel vést osamocenou válku proti Západu, které se nikdy nezřekl, umožnilo obrovské územní zisky.“
David Šťáhlavský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je to více než tři čtvrtě století, co skončila nejstrašnější válka v dějinách lidstva. Druhá světová, respektive regionálně Velká vlastenecká stála, ale poutá pozornost. Neustále je předmětem vědeckého bádání a terčem politických spekulací. Zdá se tedy, že ještě další a další generace budou mít potřebu onu velkou válku první poloviny 20. století uchopit po svém. A právě o tom, jak se mění pohled na druhou světovou válku a jak vidí i současníci a historici její epizody? Tomu se budeme věnovat v následující hodince tady na plus u poslechu zve David Šťáhlavský.

  • Leonardo.

  • Ano, dobrý den. Mým hlavním hostem dnes pořadu Leonardo plus je Jiří Plachý, který je z Vojenského historického ústavu. Takto jsme se spojili po Skypu, takže doufám, že nám spojení bude přát. Já bych rád na začátku kromě toho, že vás tedy ještě jednou vítám. Děkuji. No tak bych chtěl začít od začátku. Je správná představa, že válku si nikdo nepřál kromě Adolfa Hitlera?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají