Leonardo Plus

Jsou dvojí čelisti z filmu Vetřelec fikce? Stejné má muréna jihokarolínská, říká biolog

Leonardo Plus

Jsou dvojí čelisti z filmu Vetřelec fikce? Stejné má muréna jihokarolínská, říká biolog
Z filmu Vetřelec (1979)

Plus

Čelisti, které uchvátí svou oběť a nelidskou silou ji rozdrtí, zpopularizoval režisér Steven Spielberg ve svém stejnojmenném snímku. A skutečně, rekordmanem v síle stisku je žralok lidožravý, který zuby vyvine sílu 19 tisíc newtonů. O dalším typu čelistí, také známém z filmu, hovoří host pořadu Leonardo Plus biolog a genetik Jaroslav Petr.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Každý živý tvor na planetě se nějakou formou pohybuje a my lidé se většinou domníváme, že zvířecím pohybům rozumíme a chápeme jejich motivaci. V následující hodině ale zjistíte, že některé pohyby zvířat jsou dosti zvláštní a pro člověka téměř nevysvětlitelné. I mezi zvířaty například existují boxeři a judisté, tvorové, kteří dokáží velmi specificky škrtit nebo drtit čelistmi. A do některých byste to přitom vůbec neřekli, například do krevet. A možná vás překvapí i to, proč vlastně čmelák bzučí. O tom všem bude řeč s biologem a genetikem prof. Jaroslavem Petrem. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • A prof. Jaroslav Petr už sedí naproti mně. Já vás zdravím, pane profesore. Dobrý den. Dobrý den. Já už jsem v úvodu naznačila, o čem si dnes budeme povídat a jen abych to doplnila, my už jsme spolu v rámci Leonarda. Plus pohyby zvířat a způsob jejich přesunu z místa na místo probírali. Ovšem vy sám jste říkal, že jsme nepostihly i ty pohyby, které živočichové rovněž vykonávají a které se mnohdy mohou zdát bezúčelné, podivné, nebo dokonce šílené. Je to tak?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají