Leonardo Plus

Dalekohled Jamese Webba pohlédne do minulosti vesmíru. První snímky uvidíme za rok, věří popularizátor

Leonardo Plus

Dalekohled Jamese Webba pohlédne do minulosti vesmíru. První snímky uvidíme za rok, věří popularizátor
Vesmírný dalekohled Jamese Webba. Pomyslný nástupce Hubbleova dalekohledu

Plus

Vesmírný dalekohled James Webba po mnoha odkladech konečně vyrazil do vesmíru. „Otevře novou kapitolu našeho poznání. Dozvíme se nejen více o vzdálených objektech ve vesmíru, ale i o tom, jak se vesmír vyvíjel,“ přibližuje popularizátor astronomie Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Ve  vesmíru platí, že čím dál se pozorovatel dívá, tím hledí do větší minulosti. „JWST, jak se v zkratce dalekohledu říká, tedy nahlédne dál do minulosti.“
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vesmírný dalekohled Jamese Webba po letech odkladů konečně příští týden zamíří do vesmíru. A pokud vše vyjde podle plánu, vědcům toto zařízení přinese úplně nový pohled na vesmír. Povídáme si také o nové raketě neutron, kterou představila firma roky slepý nebo co nového chystá Evropská kosmická agentura. Od mikrofonu zdraví Ondřej Novák.

  • Leonardo.

  • O vesmíru a kosmonauty. Co se dnes budu povídat s mým hostem, Janem spratkem z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Dobrý den. Dobrý den. Pane spratků, vesmírný dalekohled Jamese Webba zamíří alespoň tedy podle těch dosavadních plánů do vesmíru 20. prosince. Čím bude tento dalekohled zajímavý a co všechno bude umět?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají