Laboratoř
Velryby vyhlížejí kořist s otevřenou tlamou. Je to už ve středověkých bestiářích
Laboratoř

Plus
Vědci zdokumentovali méně známé potravní chování velryb. S tlamou otevřenou do pravého úhlu velryby čekají, až jim hejna rybek samy vplují do úst. Podobné scény přitom obsahují už středověké spisy.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Vítám vás po řadu vědců a herců. Tentokrát se dotkneme toho, proč chladnějších mořích vzniká více nových druhů ryb než v tropech. Situace v Grónsku, kde nejtepleji za posledních 1000 let, a rovněž z toho, co ze středověkých bestiářů ohledně velryb může být inspirativní pro dnešní pozorování přírody. U mikrofonu je Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Mé pozvání přijal Karel Janko, který je odborník na polární oblasti a znalec ryb. Přeji dobrý den. Dobrý den přeji. A protože se dotkneme biodiverzity zejména, ale nejen %, tak je to s námi Ladislav Miko, odborník na životní prostředí, který se zúčastnil nějakých mezinárodních jednání o biodiverzitě, významné roli. Dobrý den. Krásný den. A naši sestavu dnes z herecké branže doplní kolegyně Andrea Černá. Dobrý den. Děkuji všem, že jste přišli a prosím. Pustíme se rovnou do tématiky ryb. Ryby jsou nejrozmanitější skupinou mezi obratlovci, a i když je v jejich druhové bohatství největší v tropech. Rybí společenstva, kde vznikají nejrychleji nové druhy, obývají spíš chladnější oblasti. Vědci z Yaleovy univerzity studiem už dříve zveřejněných dat o více než 4000 druzích ryb zjistili, že důvodem je schopnost ryb mírného pásma polárních ekosystému pendlovat mezi mělkými a hlubšími částmi oceánů. Takže ryby jsou pendleři. A proč ne ty tropické? Karel Janko má slovo na úvod našeho pořadu.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Obávané dinosauří drápy sloužily i jako ozdoba nebo hrábě ke sběru listí
Laboratoř
-
Aretinova mapa Čech v bojích třicetileté války a starověký oltář od italské Tolfy, ztracený v trní
Planetárium
-
Konvalinka: Trauma i životní styl se mohou přenést na další generace. Mění se genetika, ale ne DNA
Leonardo Plus
-
Radikály kyslíku tvoří jazyk, kterým buňky komunikují. Hledáme, jak jim poručit, vysvětluje vědkyně
Studio Leonardo
-
Meteor o ledových povodních, české sondě k Měsíci a rybařících opicích
Meteor
-
Expedice za plochým sklem
Expedice