Laboratoř

Velryby vyhlížejí kořist s otevřenou tlamou. Je to už ve středověkých bestiářích

Laboratoř

Velryby vyhlížejí kořist s otevřenou tlamou. Je to už ve středověkých bestiářích
Samička keporkaka s mládětem

Plus

Vědci zdokumentovali méně známé potravní chování velryb. S tlamou otevřenou do pravého úhlu velryby čekají, až jim hejna rybek samy vplují do úst. Podobné scény přitom obsahují už středověké spisy.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítám vás po řadu vědců a herců. Tentokrát se dotkneme toho, proč chladnějších mořích vzniká více nových druhů ryb než v tropech. Situace v Grónsku, kde nejtepleji za posledních 1000 let, a rovněž z toho, co ze středověkých bestiářů ohledně velryb může být inspirativní pro dnešní pozorování přírody. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mé pozvání přijal Karel Janko, který je odborník na polární oblasti a znalec ryb. Přeji dobrý den. Dobrý den přeji. A protože se dotkneme biodiverzity zejména, ale nejen %, tak je to s námi Ladislav Miko, odborník na životní prostředí, který se zúčastnil nějakých mezinárodních jednání o biodiverzitě, významné roli. Dobrý den. Krásný den. A naši sestavu dnes z herecké branže doplní kolegyně Andrea Černá. Dobrý den. Děkuji všem, že jste přišli a prosím. Pustíme se rovnou do tématiky ryb. Ryby jsou nejrozmanitější skupinou mezi obratlovci, a i když je v jejich druhové bohatství největší v tropech. Rybí společenstva, kde vznikají nejrychleji nové druhy, obývají spíš chladnější oblasti. Vědci z Yaleovy univerzity studiem už dříve zveřejněných dat o více než 4000 druzích ryb zjistili, že důvodem je schopnost ryb mírného pásma polárních ekosystému pendlovat mezi mělkými a hlubšími částmi oceánů. Takže ryby jsou pendleři. A proč ne ty tropické? Karel Janko má slovo na úvod našeho pořadu.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu