Laboratoř

Vědci vypěstovali mikrobům svaly. Dá se z toho vyrobit odolná tkanina do neprůstřelných vest

Laboratoř

Vědci vypěstovali mikrobům svaly. Dá se z toho vyrobit odolná tkanina do neprůstřelných vest
Neprůstřelná vesta

Plus

Chemičtí inženýři ze Saint Louis přiměli bakterie vyrábět odolné tkaniny z materiálu podobnému svalovým vláknům. Jsou desetkrát tenčí než lidský vlas, ale také mimořádně odolné a levné. Jejich chemickou podstatou je titin, jedna ze složek svalového vlákna.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Čemu se dnes budeme věnovat? Kolik emisí pohltí? Africkém si, představte si neprůstřelné vesty s bio materiálu, jak by mohly fungovat? A dostaneme se také k jednomu originálnímu způsobu, jak zemědělci odradily škůdce. Příjemný poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Pozvání do laboratoře přijaly biolog Ondřej Sedláček. Dobrý den. Petr Cígler, chemik a také hudební skladatel. Dobrý den. A Petr Svojtka, režisér. Dobrý den. Vítám vás. Všechny tropické pralesy v horách Afriky, o kterých budeme mluvit na úvod. Zvládnou pohltit podobné množství uhlíku jako africké lesy v nížinách. Víc než Amazonie. To byla pro vědce významná zpráva a tu dobrou zprávu mezinárodního týmu, ve kterém byl i náš host Ondřej Sedláček. Kaly další zjištění, že kvůli úbytku těchto lesů zvláště v Kongu, Ugandě a Etiopii v posledních 20 letech do atmosféry uniklo přes 450 milionů tun emisí oxidu uhličitého. A že ničení horských lesů pokračuje? 450 milionů tun. To je, Ondřeji.

  • Předpokládám hodně.