Laboratoř

Vědci napodobují život. Chtějí vyrobit materiály, které by se uměly opravit

Laboratoř

Vědci napodobují život. Chtějí vyrobit materiály, které by se uměly opravit
kyborg

Plus

Inženýři z Cornellovy univerzity ve Spojených státech vyrobili biomateriál, který napodobuje vlastnosti živých organismů. Využili k tomu vlákna z DNA, která je základem dědičnosti. Cílem pokusů je vývoj tzv. dynamických materiálů, které by dokázaly opravovat sebe sama. (repríza)
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak se dá zabránit vodě, aby zmrzla i pod bodem mrazu? Co dělá medúzu pohyblivou na rozdíl od jejich příbuzných sasanky nebo korálů. Jak vypadají její miniaturní stroje, které napodobují život? To jsou náměty pořadu věc a herců. Dobrý poslech přeje má Tina Mašková laboratoř.

  • A mými hosty jsou dnes molekulární genetik Jan Pačes. Dobrý den. Chemik Petr Slavíček. Dobrý den. Spisovatel, režisér, herec Arnošt Goldflam. Dobrý den. Badatele z Curychu přišli na to, jak zajistit, aby voda zůstala tekoucí i při teplotách pod nulou nejdřív vyrobili někým materiál tukové povahy. Toky se uspořádaly do málo propustné sítě kanálků o šířce do jednoho nm. Tím zabránili vodě ve vytváření ledových krystalků. Potom s pomocí kapalného hélia vědci zchladili ten svůj materiál na teplotu - 263 °C, těsně nad absolutní nulou. Hladina vody se začala lesknout. Ale tedy byla, nebo nebyla to kapalina. Milí hosté. Prof. Slavíček má slovo na úvod.

  • Ono se vám skoro nikdy nepodaří tu vodu zmrznout při teplotě nula stupňů. Když budete mít dostatečně čistou vodu, tak ji můžete narazit hluboce pod nula stupňů a napořád zůstane kapalná. Mluvíme o podchlazené vodě, a i když ji máte jako jo očistou, tak vám to vyjde třeba na - 40 stupňů.

Ostatní také poslouchají