Laboratoř
Moderní člověk, nebo neandertálec? Vědci řeší záhadného rybáře z pravěku
Laboratoř
Plus
Antropologové po letech opět přezkoumali čelist starého rybáře nalezenou v katalánské části Španělska starou 45 až 66 tisíc let. Původně si mysleli, že je neandertálská. Nová analýza napovídá, že může jít buď o jednu z nejstarších fosilií archaického Homo sapiens, nebo kost patří druhu, který rysy archaických Homo sapiens a neandrtálců kombinoval.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Vítejte ve sváteční vydání pořadu laboratoř. Jak vypadá jedna z nejstarších zatím objevených kosti moderního člověka? Kdy je člověk začal využívat oheň? A jak je to s lidskou inteligencí? Můžou mít jiná zvířata, třeba i chobotnice? Částečně lidskou inteligenci. To bude téma naší dnešní debaty, pořadu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Mé pozvání do pořadu dnes přijali antropolog Vladimír Sládek. Dobrý den. A vítám také Petra Svobodu, který je rovněž běloch. Věnuje se hlavně molekulární biologii. Dobrý den. A vítám Ivu Pazderkovou, která je herečka, zpěvačka a dnes je naši spolu debatér. Dobrý den. Co přineseme k tomu svátečnímu stalo Štědrého dne, je debata o člověku v různých aspektech. Tak si představte, že vědci znovu přezkoumali rozbitou čelist nalezenou ve Španělsku v Manile. Původně si myslel že neandertálská, ale nová analýza ukázala, že může jít buď o jeden z nejstarších známých pozůstatků moderního člověka. Homo sapiens pochází z období mezi 40000 až 60000 roky. Anebo takto stačí druhu, který se těch archaických Homo sapiens a neandrtálců kombinovat. A jak se to pozná? Jak se pozná moderní člověk? To ví antropolog.