Laboratoř

Lidské tělo jako čistička? V interiérech dokáže odbourávat škodliviny

Laboratoř

Lidské tělo jako čistička? V interiérech dokáže odbourávat škodliviny
V přelidněných místnostech je často vydýchaný vzduch

Plus

Mezinárodní tým vědců popsal, jak naše tělo v interiérech budov nejen vytváří, ale také odbourává chemické látky. Pomáhá mu s tím ozón. Článek o tom vyšel v odborném časopise Science.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Odlišuje neandrtálce od moderního člověka. Proč se myš a její bakterie vyvíjejí společně a jaké chemikálie si vyrábí člověk místnosti? To jsou tři náměty, které jsem vybrala do dnešního pořadu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Víza molekulárního genetika. A vyjel informatika Jana Pačese. Dobrý den. Chemika Petra Slavíčka. Dobrý den. A herce Kajetána Písařovice. Dobrý den. Náš mozek a mozek neandrtálce se příliš neliší. Zřejmě jedna jediná odlišná aminokyselina ale možná může za to, že moderní lidé produkují více mozkových neuronů než neandrtálci. Zjistili to genetikové a molekulární biologové z Německého institutu Maxe Plancka. Klíčová oblast, kde se neurony tvoří, je čelní laloky mozkové komory. Takže je to, Petře Sládečku, chemie, co dělá lidi?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají