Laboratoř

Emise CO2 oteplují planetu. Smog ji sice ochlazuje, ale také působí negativně, varují vědci

Laboratoř

Emise CO2 oteplují planetu. Smog ji sice ochlazuje, ale také působí negativně, varují vědci
Čínu sužuje smog (na ilustračním snímku z ledna 2017 tančící páry s maskami na tvářích ve Fu-jangu, provincie An-chuej).

Plus

Účinek emisí skleníkových plynů je globální. O aerosolech, částicích, které vznikají spalováním, dlouho panovalo přesvědčení, že škodí jen v poměrně blízkém okolí zdroje, odkud unikly do ovzduší. Z nové studie však plyne, že aerosoly ke klimatické změně přidávají další negativní efekt – dokonce i za hranicemi oblastí, ze kterých unikly, píše se časopise ScienceAdvances.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hamas, pořadu vědců a herců. Tentokrát se dotkneme téma, jak působí smog na různých místech planety, k čemu se může hodit přírodní hedvábí a co prospívá léčení závislosti? Dobrý poslech od mikrofonu přeje Martina Mašková. Labor.

  • Dnešní laboratoř bude více chemická, protože to mám dva chemiky, byť z odlišných chemických oboru. Mám tu Jana Konvalinku, biochemika. Dobrý den. Dobrý den. A Petra Cíglera, který se věnuje hlavně lenochem. Vítejte. Dobrý den. A naši spolu s baterkou dnes bude herečka Andrea Černá. Dobrý den. Krásný dobrý den.

  • Smog, o kterém bude řeč tom. První téma. To působí na lidi zemědělství a ekonomiky v různých částech světa velmi různě. A toto zajímalo autory studie z univerzit Austinu a San Diegu. Na rozdíl od oxidu uhličitého, mluvíme-li tedy o klimatu a o emisích skleníkových plynů, tak aerosoly ze smogu se drží v oblastech, kde unikly do vzduchu. Mají i přesahy 1000 km. A autoři této studie spočítali v těch lokalitách, kterých se to týká, to bylo řada oblastí světa, kombinované náklady na boj s klimatickou změnou a zdravotní péči. A argumentují tím, že ta čísla, která vyšla coby náklady, které plynou vlastně napravováni násadku těch obou záležitostí mohla přispět k většímu zájmu státu, kterých se to týká, o omezování emisí skleníkových plynů. Já jsem to pochopila trošku jako takový budíček pro ty, kdo v Paříži spali. Míním teď klimatickou konferenci v Paříži a teď si říká, jak možná, že něco bude důležité, jak posunout, abychom se posunuli v emisích atd.. Nechám prostor nejdřív Petru Cíglerovi, aby řekl, co je z vašeho pohledu nějaká ta základní myšlenka studie?

Ostatní také poslouchají