Jak to vidí...

Tomáš Zima: Vyučující by měl studujícího vést a být mu oporou. Zároveň je pro dítě vzor i tím, jak se chová

Jak to vidí...

Tomáš Zima: Vyučující by měl studujícího vést a být mu oporou. Zároveň je pro dítě vzor i tím, jak se chová
Přijímací zkoušky

Dvojka

V České republice začaly v pátek 12. dubna 2024 přijímací zkoušky na střední školy, druhý pokus čeká studenty v pondělí. Jak by měla probíhat příprava ke zkoušce a jakou roli hraje v dnešní době moderních technologií učitel? Lékař a profesor Tomáš Zima také okomentuje rozvoj umělé inteligence a záměnu pacientek v nemocnici Bulovka.
Tomáš Zima, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V ČR začaly přijímací zkoušky na střední školy. Druhý pokus pak budoucí středoškoláky čeká v pondělí. Co byste, pane Zimo poradil, ať už studentům, nebo i rodičům, kteří to s nimi prožívají a další přátelé. Široká rodina.

  • Tak hlavně bych chtěl všem uchazečům popřát, ať se jim to povede, ať se dostanou na školy, na které, které chtějí. A hlavně to, co je důležité zachovat klid a rozvahu. Takže jestliže dneska už ty přijímačky začínají, ale pro ty studenty, kteří půjdou v pondělí, určitě nemá smyslu se celou noc ještě učit a něco dohnat. Na tu zkoušku je třeba jít a já bych řekl, v dobré kondici. To znamená trochu se i chvilinku odreagovat v tu neděli, jít si třeba zasportovat, přečíst si knížku, projít se trošku tak, aby se ty myšlenky v tom mozku jaksi se tříbily a v tu neděli neděli už to člověk stejně nedožene. A je dobré, když na tu zkoušku jde, člověk vyspal i nasnídaný a v dobré pohodě sám. Z vlastní zkušenosti, co už je? To už je to mnoho, mnoho let, skoro 40. A když jsem, když jsem třeba dělal velké zkoušky na medicíně, zjistíte ten poslední den před tou zkouškou, že vlastně nic nevíte a že v té hlavě máte chaos. A v ten moment je právě, třeba, bych řekl se, trošku od relaxovat. A pokud ty vědomosti a znalosti a dovednosti v té hlavě jsou, tak oni pak začnou ve správný moment vyskakovat. Ale ten mozek i to tělo musí být v dobré kondici, odpočinuté a připravené.

  • Jednotná zkouška je povinná pro všechny zájemce o maturitní obory s výjimkou uměleckých škol s talentovou zkouškou. Letos jí bude skládat více než 121000 uchazečů, zhruba o 5000 víc než loni. Nově si totiž mohli podat tři přihlášky místo dvou. I proto je třeba podle mluvčí CERMATu Jan i Patákové vyšší počet přihlášek na jednotlivé obory. Jak je podle vás celkově, pane Zimo, nastaven ten systém přijímacích zkoušek? Debatuje se o tom, jestli více záleží na schopnostech a znalostech dítěte studenta nebo na ostatních okolnostech nebo jaký by měl být ten ideální poměr.

Více z pořadu