Jak to vidí...

Richard Hindls: Větší inflaci než my má jen Pobaltí a Maďarsko. Kdo za to může?

Jak to vidí...

Richard Hindls: Větší inflaci než my má jen Pobaltí a Maďarsko. Kdo za to může?
Pokud se recese rozlije po Evropě, pochopitelně to zasáhne i nás

Dvojka

Vysoké ceny energií nutí lidi šetřit. Firmy začínají propouštět a ekonomika oslabuje. Podle některých analytiků stojíme na prahu recese. Co to reálně znamená? Kdo za to nejvíce může? A jak se recesi na poslední chvíli vyhnout? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak nejlépe konsolidovat veřejné finance, a přiblíží i ekonomiku povolební Brazílie.
Richard Hindls, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Státní rozpočet na příští rok prošel minulý týden v prvním čtení ve sněmovně. Deficit má podle návrhu vlády představovat 295 miliard korun. Pro letošní rok počítá schválený novelizovaný rozpočet, který ještě čeká na podpis prezidenta. Se schodkem 375 miliard. Možná ještě dodám pro kontext, že vlastně známe i schodek státního rozpočtu ke konci října. Ten vzrostl na 286,7 desetin miliardy korun. EU, co pro nás pro občany znamenají tato čísla, pane profesore?

  • Tak určitě to není příliš dobrá zpráva. Je to takový signál, že v ekonomice všecko v pořádku není. Je. Bohužel v tom zdaleka nejsme sami, kdyby to bylo jenom u nás. Je to takový signál, že ekonomika se potýká s celou řadou problémů a musí je řešit s fiskálním způsobem. To znamená nalévat peníze tam, kde je to zapotřebí. Druhá věc je, jestli se to dělá úplně na ta správná místa, kam se nalévá, jestli se to dělá tak, že to má nějakou perspektivu. Já vždycky v této souvislosti si spíš kladu otázku, jestli dlouhodobě tato věc je udržitelná, protože to, že máme teď nějaké problémy, víme, to, že jsme měli s COVIDem dva roky kovy, teď zase Ukrajina, ropa, energie, to víme také. A to se v ekonomice stává. Bitvy faktory jsou zcela mimo ekonomické nebo téměř zcela mimo ekonomické, ale bohužel tady je otázka toho, za jak dlouho se z toho dostaneme. A to si myslím, že je možná důležitější než ta čísla, o kterých jste hovořila, která se stejně ještě změní.

  • Odpovídá ten měnově politický mix situaci?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají