Jak to vidí...

Politolog Kopeček: Nuda na Hradě? Uměřený a při výkladu ústavy zdrženlivý prezident je v parlamentním režimu dobře

Jak to vidí...

Politolog Kopeček: Nuda na Hradě? Uměřený a při výkladu ústavy zdrženlivý prezident je v parlamentním režimu dobře
Petr Pavel při podpisu do návštěvní knihy Pražského hradu u příležitosti setkání prezidentů V4

Dvojka

Prezident Petr Pavel má za sebou první rok ve funkci hlavy státu. Jakých bylo uplynulých dvanáct měsíců? V čem se Pavlův prezidentský styl liší od jeho předchůdců? A není na české poměry kolem prezidenta až příliš málo rozruchu? Politolog Lubomír Kopeček v audiozáznamu ještě zhodnotí, do jaké míry se české hlavě státu daří využívat svých zkušeností v otázkách diplomacie, bezpečnosti a spolupráce v rámci NATO, a vysvětlí, jaký vztah má Petr Pavel k evropským tématům.
Jan Burda, Lubomír Kopeček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A té prezident Petr Pavel má za sebou první rok ve funkci hlavy státu. Jakých těch uplynulých 12 měsíců bylo a v čem se Pavlův současný prezidentský styl liší od jeho předchůdců na Pražském hradě? To jsou témata pro Lubomíra Kopečka, politologa z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Národního institutu s Iry. Dobrý den do brněnského studia ČRo.

  • Krásný den. Děkuji za pozvání. K poslechu zve také Jan Burda.

  • Pane profesore, já se budou v příštích minutách ptáte na prezidenta Petra Pavla v kontextu domácí i zahraniční politiky. Ale prosím, začněme trochu pocitově, emočně, v nadsázce. Petr Pavel Otevřel, do té doby opevněný v Pražský hrad. Veřejnosti je vnímaný jako reprezentativní hlava státu, která nepřekračuje pravomoci. Podpora Petra Pavlase u veřejnosti drží stále vysoko, hlavně v porovnání s jeho předchůdcem Milošem Zemanem. Ovšem při vší úctě a v nadsázce řečeno, není s ním trochu nuda? Respektive má být kolem prezidenta rozruch?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají