Jak to vidí...

Politolog Just: Více lajků než Langšádlová? Sto dní hájení Ženíškovi nikdo z TOP 09 nedá. Úkolem je zvýšit preference strany

Jak to vidí...

Politolog Just: Více lajků než Langšádlová? Sto dní hájení Ženíškovi nikdo z TOP 09 nedá. Úkolem je zvýšit preference strany
Marek Ženíšek, poslanec TOP 09 nominovaný na post ministra pro vědu a výzkum

Dvojka

Po bezmála dvou týdnech od rezignace Heleny Langšádlové a hledání jejího nástupce se TOP 09 napodruhé pokusí obsadit post šéfa resortu pro vědu, výzkum a inovace. Nominaci poslance Marka Ženíška již schválil výkonný výbor strany. Jde o ideálního kandidáta pro uklidnění situace? Politolog Petr Just se ještě vyjádří k problematice publikování v predátorských časopisech a zamyslí se i nad tím, kde končí humor v politice.
Petr Just, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Po bezmála dvou týdnech od rezignace Heleny Langšádlové a hledání jejího nástupce se TOP 09 napodruhé pokusí obsadit post šéfa resortu pro vědu, výzkum a inovace. Poté, co se ekonom a bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja vzdal nominace kvůli kritice na jeho dřívější publikační činnost. Strana vybrala poslance Marka Ženíška. Jeho nominaci ve čtvrtek schválil výkonný výbor strany. Předsedkyně formace Markéta Pekarová Adamová považuje pana Ženíška za ideálního kandidáta pro uklidnění situace. Jak vy to vidíte?

  • Pane Juste, je to v první řadě?

  • Politický kandidát, což si myslím, že není na škodu, protože členové vlády, ministři jsou v první řadě politické političtí představitelé. Je samozřejmě vždycky dobré, pokud mají vhled do oblasti, kterou řídí, ale musíme si uvědomit, že hlavní poselství, které ministr má na tom ministerstvu nebo v tomto případě na ministerstvu, ale v rámci sekce na úřadu vlády, tak je politicky, to znamená v parlamentu, prosazovat agendu vlády v tom daném sektoru, za který on je jako člen vlády zodpovědný. Pan Ženíšek tím, že přichází z vysoké pozice ve sněmovně, byl předsedou výboru, důležitého zahraničního výboru, tak právě tato zkušenost s tím, že přichází ze sněmovní pozice, naznačuje, že by mohl právě být schopen prosazovat agendu toho svého toho svého působení nebo oblasti svého působení v parlamentu, že tam má dostatečně dostatečně pevnou pozici. A v tomto ohledu tedy si myslím, že volba na pana Ženíška byla jednou z těch lepších voleb.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají