Jak to vidí...

Politolog Čejka: Nejdřív bianco šek, teď zděšení. USA cítí spoluzodpovědnost za konání Izraele

Jak to vidí...

Politolog Čejka: Nejdřív bianco šek, teď zděšení. USA cítí spoluzodpovědnost za konání Izraele
Útok na Pásmo Gazy - reakce Izraelců na útoku Hamásu

Dvojka

Znepokojení nad humanitární situací v Pásmu Gazy vyjádřily Spojené státy americké. Viceprezidentka Kamala Harrisová v pondělí vyzvala Izrael k dalšímu zajištění dodávek humanitární pomoci a upozornila na nutnost ochrany obyvatel Rafáhu. Jak diplomatické prohlášení Bílého domu číst? Proč k tak dramatické situaci vůbec došlo? A jak na dění reagují okolní země regionu? Jan Burda se ptal politologa a experta na náboženský fundamentalismus a terorismus Marka Čejky.
Jan Burda, Marek Čejka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Půl deváté. Blízký východ a současná vojenská operace Izraele v pásmu Gazy namířena proti teroristickému hnutí Hamas v souvislostech nebo historie Česko izraelských vztahů. To jsou témata příštích minut pro znalce tohoto regionu, politologa Marka Čejku, kterého zdravím do brněnského studia ČRo. Dobrý den. Dobrý den. Právě začínáme. K poslechu zve také Jan Burda.

  • Začneme aktuální americká prezidentská kampaň. Viceprezidentka, promiňte, Kamila Harrisová v pondělí vyjádřila hluboké znepokojení nad humanitární situací v pásmu Gazy a vyzvala Izrael k dalším opatřením k zajištění dodávek humanitární pomoci. Během setkání se členem izraelského válečného kabinetu Bennym Gancem také mluvila o nutnosti důvěryhodného plánu ochrany civilistů před případným začátkem izraelské operace v Ramalláhu to uvedl v prohlášení Bílý dům. Přeloženo z řeči diplomacie, jak toto prohlášení, pane Čejko, čtete?

  • No, ukazuje to určitě už tu vážnost vlastně ty situace, když tak vlastně elementární spojenec Izraele, jako jsou právě Spojené státy, tady k tomuto vyzývají a vlastně ještě donedávna víceméně Američané třeba i na půdě OSN dávali Izraeli bianko šek vlastně jako kdyby na vše v kontextu té té vojenské operace. A teď je vlastně vidět opravdu tak to americké zděšení nad tou humanitární katastrofou, kterou ta operace vyvolala a přitom vlastně tam nebylo dosaženo vlastně žádných nebo jenom částečně nějaký jako deklarovaných cílů. Netanjahu mluví o zničení Hamasu, ale vlastně se taky, když se podíváme prostě vůbec, jak ta organizace dlouhodobě funguje a že třeba není zdaleka přítomna jenom v Gaze, tak je to vlastně prakticky jako kdyby nesplnitelné. Takže samozřejmě Američané jsou s tím nějak jako nad tím nějak jako zděšeni. Zároveň určitě já jsem pravděpodobně cítí nějakou spoluzodpovědnost, protože právě taky vlastně tady tuto operaci víceméně umožnili z celé, kudy by jednoznačně a podporovali. A zároveň taky asi byl jeden cítí, že není úplně schopný vlastně by by ho Netanjahua úplně korigovat. A no, je to víc, jako kdyby faktorů dohromady.

Více z pořadu