Jak to vidí...

Pavel Kosatík: Proruské nadšení obrozenců přežilo na Slovensku všechny nárazy novějších dob. Češi vystřízlivěli

Jak to vidí...

Pavel Kosatík: Proruské nadšení obrozenců přežilo na Slovensku všechny nárazy novějších dob. Češi vystřízlivěli
spisovatel a publicista Pavel Kosatík

Dvojka

Předseda slovenské vlády Robert Fico na návštěvě Užhorodu prohlásil, že podpoří integraci Ukrajiny do EU i finanční pomoc Kyjevu. Zároveň zopakoval, že nevěří ve vojenské řešení konfliktu a že by případné členství Ukrajiny v NATO blokoval. Bude ,nový pragmatismus‘ mezi oběma státy fungovat? A proč si dodnes řada Slováků myslí, že by jim v ruské náruči bylo lépe? Publicista Pavel Kosatík ještě připomene Bedřicha Smetanu a přiblíží, čím inspiruje žurnalistika první republiky.
Pavel Kosatík, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Předseda slovenské vlády Robert Fico včera v Užhorodu ujistil ukrajinského premiéra demise Šmyhal a že Slovensko podpoří integraci Ukrajiny do EU i pomoc Kyjevu ve výši 50 miliard eur z unijního rozpočtu. Zároveň zopakoval své výroky z víkendu, kdy v rozhovoru pro RTVS, Slovenskou televizi a rozhlas řekl, že nevěří ve vojenské řešení konfliktu, že Ukrajina je pod vlivem Spojených států a že by blokoval její případné členství v Severoatlantické alianci. Podle Dennise Šmyhal a chtějí oba státy navzdory řadě názorových neshod usilovat o nový pragmatismus přínosný pro obě země. Tak pane Kosatíku, jak hodnotíte návštěvu Roberta Fica v Užhorodu, která vlastně se postarala o rozruch minimálně týdne. Překvapení týdne to nakonec bylo. Dopadlo to lépe, než je tomu se mnozí obávali.

  • No, v mém případě určitě. Mně to přišlo, že on se tam jede skrz téměř poprat nebo s dalšími se tak tváří. A vy, a to teď nechci zlehčovat, jako raduji se, že to tak dopadlo. A pokud jedním z impulzů toho dopadnutí byl hlas německého kancléře, že by to takto nebylo špatný. Dohodnou. Tak jsem v podstatě ještě radši, poněvadž to znamená, že i Německo pevně, což ne vždycky bývalo, stojí na kraji na straně Ukrajiny.

  • Robert Fico se vlastně o setkání na Ukrajině se svým ukrajinským protějškem sešel. Pak odletěl do Berlína, kde právě se sešel se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem. Jinak Robert Fico včera v Užhorodu také potvrdil, že Slovensko nebude bránit soukromým slovenským firmám, aby na Ukrajinu dodávali armádní techniku a další vybavení.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají