Jak to vidí...

Meteorolog Žák: Adaptace na změnu klimatu je obtížná. Klimatických žalob může přibývat

Jak to vidí...

Meteorolog Žák: Adaptace na změnu klimatu je obtížná. Klimatických žalob může přibývat
Klimatická změna

Dvojka

Extrémní počasí si loni v Evropě vyžádalo více než 150 životů a způsobilo škody v přepočtu za nejméně 330 miliard korun. Jak se adaptovat na změnu klimatu? A mohou se stát klimatické žaloby běžnou praxí? Meteorolog Michal Žák ještě vysvětlí, proč je aprílové počasí aprílové, a připomeneme i jadernou katastrofu z dubna 1986.
Michal Žák, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začněme ne meteorologicky, nýbrž aktualitou. Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová z TOP 09 se rozhodla podat demisi, jak uvedla strana ve své tiskové zprávě. Podrobnosti sdělí paní Langšádlová společně s předsedkyní strany Markétou Pekarovou Adamovou a prvním místopředsedou TOP 09 Vlastimilem Válkem na brífinku odpoledne. Pane Michale, kolik pozornosti se věnuje právě problematice věda?

  • Výzkum inovace, tak asi záleží na tom.

  • Které oblasti se budeme pohybovat, jestli mezi širokou veřejnosti nebo jestli mezi akademickou veřejnosti? Tak v tom druhém případě, tak samozřejmě to je to hlavní. Pokud jde o tu širokou veřejnost, tak tam se trochu domnívám nebo obávám, že to je trošku taková druhořadá záležitost tom informování třeba ze strany všeobecně médií, protože je to, není to možná v uvozovkách tak sexy jako prostě některé jiné záležitosti, jak se dneska říká, ale přitom věda, výzkum, inovace, to jsou přesně oblasti, které mají být tím tahounem toho našeho vlastně hospodářství, vývoje rozvoje. A to znamená, že to má mít vlastně, že ano, i ten ekonomický dopad na každého z nás. Takže z tohoto pohledu je vlastně možná škoda, že se tomu nevěnuje až tolik pozornosti. A samozřejmě, že i lidé se třeba o to až tolik nezajímají, jak by možná mohly.

Více z pořadu