Jak to vidí...

Jiří Hlaváč: Manželé Zátopkovi? Chroničtí optimisté. Zatrpklost do svého života nepustili

Jak to vidí...

Jiří Hlaváč: Manželé Zátopkovi? Chroničtí optimisté. Zatrpklost do svého života nepustili
Dana a Emil Zátopkovi

Dvojka

V uplynulých dnech si Česká republika připomněla 100. výročí narození manželů Dany a Emila Zátopkových. Na slavný pár atletů ale zavzpomínal i celý sportovní svět. V čem Zátopkovi inspirují dnes? Pedagog Jiří Hlaváč v audiozáznamu ještě připomene osobnost a dílo hudebníka Karla Krautgartnera a prozradí, jaká je odezva publika na festival Dvořákova Praha.
Jan Burda, Jiří Hlaváč

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • To drahé energie trápí samozřejmě i veřejné instituce. Nejčastěji se ta nejistota týká cen po Novém roce. Rada vysokých škol začátkem září upozornila, že pokud by nepřišla podpora ze strany státu, univerzity budou nuceny třeba část výuky realizovat znovu distančně. Následně tedy kabinet podnikl určité kroky, například zastropování cen. Každopádně hned po pandemii je mnoho studentů různých oborů, kteří pořádně neznají třeba své vyučující nebo spolužáky. A proto upozorňují na to, že některé dovednosti, které si mají při studiu různých oborů osvojit, by se v on-line světě osvojovali obtížně. Pane profesore, váš komentář.

  • Já nad tím přemýšlím už řadu měsíců, podotýkám daleko dřív, než nad tím začala uvažovat rada vysokých škol, protože to není jenom souběh cen energií, vytápění těch prostor, ale to je najednou nárůst cen ubytovacích zařízení pro studenty, nepochybně i navýšení cen při stravování. Okamžitě se bude muset šetřit tom, že se například zastaví nákup nových pohledávek pro knihovny, kde se bude šetřit dál. No a zastaví se nákup nových doplňovacích technologií, které ale potřebujeme, protože jestli vysoké školy mají být kompatibilní s okolním světem. No tak oni se nebudou ptát, proč zrovna používáme program, s níž oni se nedomluví atd.. To je složité.

  • A pak je tam ještě jeden důležitý aspekt. A vy jste to už zmínil.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají