Jak to vidí...

Jan Kubáček: Chodit do televize stačit nebude. Volbu prezidenta rozhodne „program peněženka“

Jak to vidí...

Jan Kubáček: Chodit do televize stačit nebude. Volbu prezidenta rozhodne „program peněženka“
Peněženka

Dvojka

O post hlavy státu bude bojovat 9 z 21 přihlášených kandidátů, kteří splnili zákonné podmínky. Nemusí to však být číslo konečné. Tři uchazeči se proti vyřazení odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Co rozhodne prezidentskou kampaň? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě prozradí, co odblokuje vyjednávání o nové koalici v Praze, a vysvětlí prezidentovy výhrady k zákonu o státní službě.
Jan Kubáček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Do začátku prezidentských voleb zbývá zhruba měsíc a půl. O post hlavy státu zapojuje devět z 21 přihlášených kandidátů, kteří splnili zákonné podmínky. Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula, Tomáš Zima. Zbylým uchazečům se nepodařilo překročit potřebnou hranici, ať už podpisy občanů nebo potřebné podpisy zákonodárců.

  • Nicméně pánové Janeček, Diviš a Březina se proti vyřazení odvolají k Nejvyššímu správnímu soudu. Uvidíme tedy, jestli ta devítka, pane Kubáčku, bude opravdu konečná.

  • Já bych si tipoval, že nakonec možná jich bude 10, ne-li 11. A celkem ty reakce těch zmiňovaných kandidátů chápu, protože pokud ministerstvo vnitra na jedné straně pustí kandidátku, která si získá podpisy dávno, de facto dva roky, dva a půl roku před samotnou volbou a pak jakoby forma listině blokuje počet podpisů získaných, kdy se opravdu neprochází arch za archem, tak si myslím, že je něco na pováženou, protože to de facto říká, že podpisy poslanců a senátorů jsou víc, ať jsem na brány v jakémkoliv období, než podpisy získané na ulici je od občanů těsně před volbou samotnou. Čili myslím si, že to jde trochu proti logice a důstojnosti té soutěže samotné. Proto také očekávám, že Nejvyšší správní soud nejen bude muset zaujmout stanovisko u těch tří jmenovaných kandidátů, ale do budoucna si myslím, že by stálo za to precizovat tu formu podmínky lhůty přihlášek do prezidentské volby, protože na jednu stranu já vítám, že se může de facto účastnit každý, kdo splní podmínky a je to dobře a ti občané mají z koho vybírat. A ač jsou tam zastoupeny de facto všechny pohledy na společnost, možná některé i obskurní, ale prostě to tak patří k volební soutěži. Ale bylo by velmi vhodné opravdu precizovat, co se týče podpisů, co musí splňovat, jaké podobě musí být, jak je počítat a zároveň i takové ty povinné mantinely, co se týče podpisů poslanců a senátorů, aby se opravdu ta pozice občanů dorovnala, protože ono získat 50000 podpisů občanů zvláště v dnešní době obecné nedůvěřivosti k politice není nic lehkého.

Více z pořadu