Jak to vidí...

Hudebník Jiří Hlaváč: Geniální klavírista s pokerovou tváří. Jiří Šlitr by dnes oslavil 100 let

Jak to vidí...

Hudebník Jiří Hlaváč: Geniální klavírista s pokerovou tváří. Jiří Šlitr by dnes oslavil 100 let
Jiří Šlitr u klavíru při přípravě premiéry Dobře placené procházky

Dvojka

Přesně před 100 lety se narodil Jiří Šlitr, pianista, skladatel, textař, herec, spoluzakladatel Divadla Semafor a také malíř. Nad tím, jakou stopu po sobě všestranný umělec zanechal, se v pořadu Jak to vidí... Zity Senkové zamyslí hudebník Jiří Hlaváč.
Jiří Hlaváč, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přesně před 100 lety se narodil Jiří Šlitr, pianista, skladatel, textař, herec, spoluzakladatel divadla Semafor, také malíř. Jakou stopu, pane Hlaváči, po sobě zanechal tento všestranný?

  • Umělec. No, už to, že připomínáme 100. výročí narození, tak je evidentní, že velkou stopu. Já jsem neměl to štěstí, abych jej viděl naživo v semaforu. Přišel jsem v tom roce 69 do Prahy, studoval a to bylo v říjnu. No, on v prosinci téhož roku tragicky zemřel, takže to mně nebylo naděleno. Tu možnost jsem neměl, ale o to víc jsem se zajímal. Léta jsem byl ve velmi přátelském vztahu s Ferdinandem Havlíkem, který samozřejmě s panem Šlitrem spolupracoval velmi úzce, takže teď budu dávat dohromady to, co o něm vím. On vystudoval právnickou fakultu, ale nikdy se profesí právník a nezaobírala. Naopak nikdy nestudoval klavír. Ne, studoval kompozici, nestudoval herectví, vystudoval výtvarné umění.

  • A ve všech těch složkách byl jedinečný. Co mně to připomíná? Měl jsem před několika lety krásné setkání, když mě ředitel plzeňského divadla Martin Otava pozval na derniéru představení Chaplin a já jsem se po představení seznámil s Chaplina vím, synem Eugenem či účinné čtěme.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají