Jak to vidí...

Dušan Drbohlav: Zůstat, nebo se vrátit domů? Silným stabilizačním faktorem je pro ukrajinské uprchlíky perspektiva jejich dětí

Jak to vidí...

Dušan Drbohlav: Zůstat, nebo se vrátit domů? Silným stabilizačním faktorem je pro ukrajinské uprchlíky perspektiva jejich dětí
Ukrajinští uprchlíci čekají před dislokovanou pobočkou úřadu práce v Pražské tržnici v Holešovicích.

Dvojka

Vojenská agrese Ruska proti Ukrajině dala do pohybu nevídanou vlnu válečných uprchlíků. Jejich počet mimo hranice Ukrajiny stoupl na téměř 8 milionů. Zemí s nejvyšším počtem uprchlíků z Ukrajiny na jednoho obyvatele je přitom dlouhodobě Česká republika. Co říkají o situaci válečných uprchlíků statistické výzkumy? Kolik Ukrajinců už našlo odpovídající zaměstnání?  Nakolik se seznámili s češtinou? A budou se chtít vrátit domů, až to situace dovolí?
Dušan Drbohlav, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vojenská agrese Ruska proti Ukrajině, která začala 20. února 2022, dala do pohybu nevídanou vlnu válečných uprchlíků. K 10. lednu 2023 jejich počet mimo hranice Ukrajiny stoupl na téměř 8 milionů. Nejvyšší absolutní počty v Evropě registrovalo k tomuto datu Polsko, Nizozemsko, promiňte, Německo, ČR a Itálie, Španělsko, Bulharsko, Velká Británie, Francie a také Moldavsko. Platí stále, pane profesore, že ČR je v těch, co se týče těch relativních počtu, dlouhodobě zemí s nejvyšším počtem uprchlíků z Ukrajiny na jednoho obyvatele?

  • Ano, platí to. Platí to stále. Je to velmi důležité zdůrazňovat, protože jedna věc jsou absolutní počty, ale pokud samozřejmě to rozložíme tu tu zátěž na počet obyvatel, tak je důležité vidět to relativní číslo a v tom skutečně jsme jsme na prvním místě.

  • Aby byla pomoc Ukrajincům válečným uprchlíkům efektivní a efektivně také řízená, tak jsou zapotřebí statistiky. A vlastně to bylo i cíl vašeho výzkumu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají