Jak to vidí...

Daniel Prokop: Vyplatí se snížit teplotu v bojleru? Lidé tápou a stát mlčí. Chybí kampaň, jak ušetřit

Jak to vidí...

Daniel Prokop: Vyplatí se snížit teplotu v bojleru? Lidé tápou a stát mlčí. Chybí kampaň, jak ušetřit
Vyplatí se snížit teplotu v bojleru?

Dvojka

Pád do dluhové pasti hrozí odhadem až 15 % českých domácností. Co dělá stát pro zmírnění dopadů energetické krize? Kde se inspirovat v zahraničí? A jak reaguje vláda na navrhovaných sedm bodů proti energetické chudobě Národní rady vlády? Sociolog Daniel Prokop v audiozáznamu ještě promluví o integraci ukrajinských dětí do českých škol i začlenění dospělých na českém pracovním trhu.
Daniel Prokop, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak ČR jako předsednická země v Radě EU, pane Prokope, zkrotí ceny energií? Jenom. Připomenu, že zítra se v Bruselu uskuteční mimořádná schůze ministrů energetiky. Jak vnímáte celou tu situaci nejenom jako sociolog, ale i jako občan?

  • Tak nevím, jestli je dobré na první otázku říct, že nevím. Ale klidně, ale nevím jak, jak se jim povede to dohodnout, protože tam jsou různé názory. ČR a některé další země prosazuje tzv. tu irskou výjimku, což je opatření, které vlastně dotuje, a vím, vím, a plynové elektrárny z burzy, protože oni dneska zvyšují hodně cenu těch ostatních zdrojů. A ty ostatní zdroje jsou teda určovány tržně a je dotována ta plynová elektrárna. Evropská komise prosazuje něco jiného jako stropy na ty levnější zdroje, naopak, aby natáhli cenově nahoru ty plynové elektrárny. Takže jsou to možná věci, které mají podobný výsledek a já nejsem schopen posoudit, a je lepší. Ale samozřejmě může se stát, že se tak nic nedohodne a bude to na nějakém národním řešení. Takže tak to uvidíme asi do týdne.

  • Když jste v květnu v rámci výzkumného projektu Život k nezaplacení a hovoříme, vlastně, budeme o něm hovořit i dnes. Zjišťovali strategie domácnosti v souvislosti s nárůstem cen energií? Tak tehdy si spotřebu hlídala pouze polovina domácnosti, nebo nevím.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají