Jak to vidí...

Dana Drábová: Odpálení Kachovky je nesmysl. Rusové by se připravili o jediný zdroj vody pro Krym

Jak to vidí...

Dana Drábová: Odpálení Kachovky je nesmysl. Rusové by se připravili o jediný zdroj vody pro Krym
Kachovská vodní elektrárna leží na řece Dněpr v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny

Dvojka

Americký Institut pro studium války uvedl, že Rusko chce s největší pravděpodobností zamaskovat své stažení z Chersonu tím, že odpálí přehradu Kachovské vodní elektrárny na jihu Ukrajiny. Co by protržení nádrže znamenalo? A odkud by Krym bral vodu? Jaderná fyzička Dana Drábová v audiozáznamu ještě promluví o tom, zda roste riziko jaderného útoku, a prozradí, kolik komplikovaných zim nás ještě čeká.
Dana Drábová, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ruské síly se pravděpodobně pokusil vyhodit do vzduchu přehradu kafkovské vodní elektrárny. Budou se tak snažit krýt své stažení z oblasti a zároveň tak budou chtít zabránit ukrajinským silám, aby je pronásledovali hlouběji do Ruskem okupované Chersonské oblasti. To uvedl americký Institut pro studium války ve svém pravidelném hodnocení vývoje války na Ukrajině, která píše dnes 245. den. Co si o tom myslíte, paní Drábová? Co by zřejmě mohla způsobit protržení přehrady?

  • První věc je, že Rusové s tím již mají zkušenosti, oni tu koncovku, tu přehradní hráz již průběhu druhé světové války do povětří vyhodily. Utopili při tom skoro 100000 Ukrajinců a nějakých 15000 svých vlastních vojáků a nějaké množství, teď si nevzpomínám Wehrmachtu. A takže s tím, co udělá, protože nákazou v Cannes už zkušenosti mají. Nicméně nedává to smysl. Jenže co zase v konání Putina a jeho okolí smysl dává. Proč to nedává smysl? Protože by se připravily prakticky o jediný zdroj vody pro Kreml. Tím pádem tato operace by musela být opravdu operací ze zoufalství. A co se týká možných důsledků, no a i protržení té přehradní hráz, aby zase znamenalo pro okolí katastrofu. Já nevím, jak je ta oblast teď hustě osídlená, protože řada lidí už s ní prchla, ale stejně by to znamenalo velké ztráty na životech. Probleskla taková obava zejména na sociálních sítích. Co by to znamenalo pro záporožskou elektrárnu, která už tedy strádá konáním okupantů o čtvrtého března a zatím pořád drží. Klobouk dolů před jejím personálem. Pro tu záporožskou elektrárnu by to nemělo mít přímé dopady, protože ona má svou vlastní nádrž, která je veliká a která by to chlazení dokázala spolehlivě zajistit, protože ona ta chladící voda se do té nádrže zase vrací. To znamená, její vyprázdnění by trvalo extrémně dlouhou dobu, pokud by k němu vůbec došlo. A druhá věc je, že na to, aby přišla ta záporožská ochlazení, tak bychom museli prorazit hráze právě této speciální nádrže, ne, ta harrachovská nádrž podle toho zmíněného institutu by mohla zaplavit až 80 ukrajinských měst. Vysídlili stovky 1000 lidí. Ale jak jste řekla, paní Drábová, nevíme přesně ten počet. Když jste se zmínila o záporožské jaderné elektrárny, tak ukrajinský provozovatel jaderných elektráren energie Energoatom varoval, že Rusové tam dělají nějakou podezřelou aktivitu, utajovanou. Podle odhadů by mohli připravovat teroristický útok za použití jaderného materiálu. Na ruští vojáci. Odmítají vpustit ukrajinské pracovníky zařízení ani pozorovatele Mezinárodní organizace pro atomovou energii. Ta si nemá páky, nemůže si vymoci ten přístup.

  • Tak pojďme si to trošku rozebrat. Asi je pravda, že pohyb po té elektrárně okupanti omezují, ale neomezují přístup ukrajinského personálu k těm důležitým zařízením tak, aby mohli tu elektrárnu udržovat ve stabilním stavu. Ta elektrárna je stále obsluhována ukrajinským personálem a druhá věc je, že od začátku září jsou na elektrárně permanentně inspektoři mezinárodní atomové agentury. Ze začátku tam byly dva, zůstali tam měsíc a byli vystřídáni a momentálně jsou tam čtyři. Takže nezávislé hodnocení toho, jak to na té elektrárně vypadá, je od začátku září k dispozici. Oni nemohou nic ovlivnit, ale mohou podávat nezaujaté zprávy o stavu té elektrárny. Mimochodem, musím říci, že generální ředitel mezinárodní atomové agentury pan Rafael Grossi projevil neskutečnou odvahu. On a nedávno a před 14 dny navštívil Prahu, mělo takový, bych řekla, velmi zajímavý rozhovor s naším ministrem zahraničních věcí Lipavským. Ale my jsme s panem Grossem v kontaktu dvou velmi velmi často a vyprávěl mi při té příležitosti, jak se vlastně na tu záporožskou Dostálek a že skutečně pět minut potom, co projeli Czech POINT a jsem za ze Záporoží do té oblasti Enerhodaru a záporožské elektrárny, tak byly pod ostrou palbou a ochranka, kterou poskytují pro takové týmy poskytuje OSN a tak velmi tvrdě trvala na tom, aby se vrátili. Nepokračovali v té cestě. Ale pan Gross si řekl, že tam prostě se svým týmem dojede a také dojel.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají