Jak to vidí...

Břetislav Tureček: Kritika šampionátu v Kataru není úplně fér. Proč ale z pořadatelství vyřazujeme chudé země?

Jak to vidí...

Břetislav Tureček: Kritika šampionátu v Kataru není úplně fér. Proč ale z pořadatelství vyřazujeme chudé země?
Arab držící fotbalový míč s katarskou vlajkou

Dvojka

Co je „sport washing“? Proč marocký tým po vyřazení Španělska roztáhl na trávníku palestinskou vlajku? Jak se dívat na korupční kauzu v Evropském parlamentu, do které je Katar zapletený? A hrozí íránským hráčům trest za jejich protest proti násilnému potlačování protivládních demonstrací teokratickým režimem? Odborník na Blízký východ v audiozáznamu pořadu jak to vidí... ještě přiblíží protesty za práva žen v Íránu a vysvětlí, jaké zájmy sleduje v Saúdské Arábii Čína.
Břetislav Tureček, Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Moc.

  • Pomalu už končí fotbalový šampionát v Kataru. Mnozí v té souvislosti mluví o sport z Washingtonu, vylepšování pofidérní pověsti absolutistické monarchie prostřednictvím sportu. Nacházíš tu nějaké paralely s olympijskými hrami v Číně?

  • Tak určitě paralely jsou. Prostě máme dvě země, které jsou z různých důvodů kritizované na západě, a přesto se tyto země snaží udělat něco, co by mělo oslovit širší světovou veřejnost, ať už je to olympiáda nebo prostě MS ve fotbale. Zároveň, ale v tom vidím jeden takový možná prvek, který mi přijde trošku nefér vůči oběma těmto zemím. Vlastně ty země jsou v pozici, že ať udělají cokoliv, tak je to špatně. Ano. Pokud prostě Čína propustí nějakého disidenta, tak samozřejmě bude kritizována, že 1000 jiných jsou stále zavření nebo v nějakých lágrech v Sin-ťiangu. Pokud Katar, pokud Katar uspořádá MS, které mimochodem, jak vidíme, vlastně nemá, nemá větší chyby, co se týká organizace, co se týká sportovní úrovně, tak zase vytáhneme, že se tam nesmí mávat duhovými vlajkami atd.. To znamená, je tady celá řada zemí a nejsou to jenom ty, které kritizujeme z těchto, řekněme politických důvodů. Ale vezměme si, že třeba když sleduji ty debaty o tom, kdo by měl a neměl organizovat tyto události, tak často a priori vyřazujeme třeba chudší země, které s tím nemají zkušenosti. A náš argument je mi to přece umíme lépe, což ale samozřejmě vede k jaksi k zacyklování, že ty chudší, nezkušené země se s tím nikdy tu zkušenost neudělají. Takže v tomto ohledu bychom možná samozřejmě máme své legitimní zájmy, řekněme a různé různé nevládní organizace a různé kampaně prostě se mohou svobodně vyjadřovat, k čemu chtějí. Ale zároveň bychom možná měli být trochu v některých věcech velkorysý.

Více z pořadu