Jak to vidí...

Analytik Smetana: Pojistka proti existenční válce? Jaderné zbraně vlastní v tichosti Izrael. Potenciál k výrobě má i Írán

Jak to vidí...

Analytik Smetana: Pojistka proti existenční válce? Jaderné zbraně vlastní v tichosti Izrael. Potenciál k výrobě má i Írán
Kouř na městem Gaza (foto z 9. 10. 2023)

Dvojka

Izrael navštíví americký prezident Joe Biden. Od místních představitelů chce získat informace o strategii a tempu vojenských operací. Pozemní invaze do pásma Gazy je na spadnutí. Jaká je síla izraelské armády? Proč Izrael nikdy nevyvrátil ani nepotvrdil držení jaderných zbraní? Jak daleko od výroby jaderných zbraní je Írán? Bezpečnostní analytik Michal Smetana v pořadu ještě vysvětlí, zda by eskalace izraelsko-palestinského konfliktu mohla mít vliv i na válku na Ukrajině.
Michal Smetana, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo dvojka uvádí pořad, jak to vidí.

  • Izrael navštívil americký prezident Joe Biden. Podle mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho chce od izraelských představitelů mimo jiné získat informace o strategii a tempu vojenských operací. Zvažuje se, že pozemní invaze Izraele do pásma Gazy je otázkou možná několika dní, možná několika hodin. Pane Smetano, jaká je síla izraelské armády? Bezesporu dominuje podle všech expertiz nad vojenskými kapacitami palestinského Hamasu. Izraelci mají početní převahu na zemi, ve vzduchu i na moři.

  • To bezesporu ano, ale jakkoliv nejsem odborník na izraelsko-palestinský konflikt, tak o jádro, jádro toho problému, ty nevězí v tom, že by izraelská armáda neměla dostatek sil, ale to, jakým způsobem vlastně tu operaci provést tak, aby dosáhla těch svých klíčových politických cílů, aby dosáhl svých klíčových vojenských cílů tak aby nedošlo k úmrtím na civilních životech v takové míře, která bude akceptovatelná z útesu. To vlastně ty základní výzvy, před kterými příjmy Izrael stojí. Ne nutně to, že by stál proti armádě, která by byla vyspělá podobně jako je ta izraelská.

Více z pořadu