Jak to bylo doopravdy

Za elektrifikaci drátěných zátarasů na hranicích nebyl nikdo potrestán. Pro společnost je to devastující, myslí si publicista

Jak to bylo doopravdy

Za elektrifikaci drátěných zátarasů na hranicích nebyl nikdo potrestán. Pro společnost je to devastující, myslí si publicista
Totalita, státní hranice, zakázané pásmo

Plus

Po únorovém převratu v roce 1948 se výrazně zpřísnila ostraha československých hranic. Při snaze odejít do svobodného světa zemřelo podle údajů Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu 282 lidí. „Hranice byly odříznuty drátěnou stěnou, část území byla zaminována a stavěly se další překážky. Především elektrická stěna nabitá smrtící frekvencí elektrického proudu,“ popisuje publicista Luděk Navara.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: publicista Luděk Navara
Hrají: Svatopluk Schuller, Jan Vondráček, Zdeněk Maryška
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Úřad.

  • Pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu rozhodl, že Štrougal nebude stíhán, protože byl jeho případ promlčen a vyšetřovatelé se zabývali tím, zda byl zodpovědný za smrt lidí, kteří zemřeli na elektrickém plotu na hranicích. Bývalý vrcholný politik však nebyl z žádného trestného činu obviněn.

  • Tak zní zpráva České tiskové agentury vydaná pátého května roku 2015. Otázkou, tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je. Za údajný vynález elektřiny v železné oponě byly její tvůrci potrestáni. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Co znamenalo ono promlčení? Otázka pro hosta pořadu, publicistu Luďka Navaru.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají