Jak to bylo doopravdy

Je Haškův Švejk pravdivý popis vojáků Velké války? Dobové reálie jsou věrohodné, ale víc bych v tom nehledal, uvažuje historik

Jak to bylo doopravdy

Je Haškův Švejk pravdivý popis vojáků Velké války? Dobové reálie jsou věrohodné, ale víc bych v tom nehledal, uvažuje historik
Švejk na poštovní známce

Plus

Už více než sto let je na světě svérázná literární postava Josefa Švejka. Spisovatel Jaroslav Hašek se tak nesmazatelně zapsal do naší literární historie – a hlavní hrdina si taky po celá desetiletí žije svým vlastním životem. V řadě hostinců najdete na zdech svéráznou postavu s hesly: To chce klid, Nestřílejte, jsou tu lidi.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Tomáš Kykal
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 18. 10. 2021

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Švehlík.

  • Zrůdná sebereflexe potměšilého alkoholika. Haška si užil předělávání až až. Začal jako rázovitý žvanil ze Žižkova. Opojeny absurditou, pak byl Boura čem starého Rakouska a církve protiválečným aktivistou. To už se stával členem elitního klubu s důležitým, leč banálním poselstvím, že válka je hnusná a zrůdná, to ví hned každý, kdo k válce přičichl. Ale nevadí, lidi si to rádi vyprávějí. Komunisti z něj udělali agitka Gabčíka a vzali ho do strany. Zaujal anarchisty, ale i jim se šklebil Svatoň. Nebylo mu nic, ani on sám, žádný z jeho ctitelů. Nechtěl by s ním být ani den, natož večer v hospodě. Švejk byl tvrdý útok na lidstvo, ale Švejkem lidstvo Hašek nevystrašil. Švejka se rychle předělali. Z hrůzy udělali žvást s kladnými vlastnostmi. Vtipný nepřítel Habsburků, bojovník proti válce a suchopárnému maloměšťákovi velitel pokroku v městě buď Kulma a v hospodě na zdi z drátu vytvarovaný kolik. A Švejk s tím slavným, co sám nikdy neřekl. To chce klid. A nestřílejte. Jsou tu lidi.

  • Buď.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají