Jak to bylo doopravdy

Básníka Ivana Blatného dnes známe i díky jeho anglické ošetřovatelce v blázinci, naznačuje historik

Jak to bylo doopravdy

Básníka Ivana Blatného dnes známe i díky jeho anglické ošetřovatelce v blázinci, naznačuje historik
Ivan Blatný (zcela vlevo) u mikrofonu Českého rozhlasu, 2. 4. 1941

Plus

Velkou postavou naší poezie je básník Ivan Blatný. Většinu života prožil v exilu a přesto, že stále psal, tak jeho básně většinou končily v odpadkovém koši. Kdyby se neobjevil jeho – jak říkal – anděl strážný. Ošetřovatelka v blázinci, kde žil po většinu času, Angličanka Frances Meacham. Setkání s ní tak bylo pro básníka osudovým.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: literární a výtvarný historik Radim Kopáč
Hrají: Eliška Balzerová, Lukáš Hlavica, Miroslav Mejzlík, Jiří Hromada a Michal Zelenka
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Ve dnech 13. až 17. března 1948 bylo sněmování mladých českých spisovatelů na zámku v Dobříši první z mnoha toho druhu. Sněm jí byl svolán už před únorovými událostmi. Jeho úkolem bylo s mírnou dohoda mezi spisovateli okruhu kulturní rady o spisovateli kulturní obce. Ale události odňali sněmu přes noc veškerý smysl a proměnili komunistické spisovatele v pány situace a skutečné hostitele a ostatní v pouhé do příprav. Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva Ivana Blatného, toho času stipendisty spisovatelského syndikátu v Anglii. Šest domů.

  • Nevrátí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají