Interview Plus

V humanitních oborech nestačí jen papír a tužka. Mzdy vyučujících jsou nedůstojné, míní děkanka FF UK

Interview Plus

V humanitních oborech nestačí jen papír a tužka. Mzdy vyučujících jsou nedůstojné, míní děkanka FF UK
Eva Lehečková, jazykovědkyně

Plus

Zatímco učitelům na základních a středních školách má zákon garantovat nadprůměrný příjem, vysokoškolští pedagogové z humanitních oborů nyní kvůli nízkým platům zvažují stávku. „Už je to pod hranicí důstojné mzdy, za níž lze ve městech, kde se otevírají vysoké školy, přežít,“ upozorňuje Eva Lehečková, děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vyučujícím humanitních a sociálně vědních oborů na vysokých školách dochází trpělivost a kvůli nízkým platům hrozí stávkou. Zatímco učitelům na základních a středních školách má zákon garantovat nadprůměrný příjem, vysoké školy takovou jistotu nemají. Už nyní často nabízejí vyučujícím odměnu výrazně nižší, než je půl mají třeba jejich kolegové na gymnáziích. Navíc se objevují velké rozdíly mezi jednotlivými fakultami, a to i v případě, že patří pod stejnou univerzitu. Co je příčinou tohoto stavu a co by s tím šlo dělat? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • V Interview Plus.

  • Hostem interview v našem přenosovém voze je děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Eva Lehečková. Dobrý den.

Více z pořadu