Interview Plus

Rusko je nervózní. Summit k míru na Ukrajině ukázal, že se naše jednota nedrolí, hodnotí člen české delegace

Interview Plus

Rusko je nervózní. Summit k míru na Ukrajině ukázal, že se naše jednota nedrolí, hodnotí člen české delegace
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na monitorech při své účasti na plenárním zasedání summitu

Plus

Na Summit o míru na Ukrajině přijeli do Švýcarska zástupci z více než 90 zemí světa. Pod závěrečným prohlášením však chybí podpis Brazílie, Indie nebo třeba Saúdské Arábie. Může Kyjev považovat summit za svůj úspěch? „Mírový proces se podařilo posunout zase o kousek dál. I země mimo Evropu pochopily, že ruská agrese má dopad i na ně,“ myslí si člen české delegace ve Švýcarsku a náměstek ministra zahraničí Jan Marian.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Čínská pozice před víkendovým summitem ve Švýcarsku byla zcela srozumitelná shromáždit co nejvíce zemí z různých regionů, které by podpořily ukrajinské požadavky a představy o míru. Drtivá většina zúčastněných zemí souhlasila se závěrečným prohlášením, ale podtextem chybí podpis například Brazílie, Indie nebo Saúdské Arábie. Rusko a jeho nejvýznamnější podporovatel Čína ve Švýcarsku ani nebyli. Může Kyjev považovat summit za svůj úspěch? A dobrý poslech.

  • Přeje Jan Bumba. Interview Plus.

  • Hostem interview je Jan Marian, náměstek ministra zahraničních věcí, který byl členem české delegace na summitu ve švýcarském Bernu. Štoku. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu