Interview Plus

Rozvoj umělé inteligence se musí přibrzdit, možná dojde na on-line certifikáty pravosti, míní Holý

Interview Plus

Rozvoj umělé inteligence se musí přibrzdit, možná dojde na on-line certifikáty pravosti, míní Holý
Odborník na informační technologie, algoritmy a dezinformace Josef Holý

Plus

Český rozhlas zařazuje poprvé do vysílání hlas vytvořený pomocí umělé inteligence. Z nahrávky autobiografie zpěváka Karla Gotta, který zemřel v roce 2019, asi nikdo nepozná, že ji nenamluvil on sám. „Zní to dost věrohodně. Písničky a kratší audia udělat lze, ale v tomto případě do toho vstupuje i tón hlasu, emoční zabarvení a důraz, takže vyladit to muselo dát práci,“ konstatuje odborník na umělou inteligenci Josef Holý.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo provedl unikátní experiment s hlasem Karla Gotta. S pomocí umělé inteligence vytvořil nahrávku, která je k nerozeznání od hlasu tohoto populárního zpěváka, který zemřel v roce 2019. Nejde o píseň, ale o text Gottovi autobiografie, u které asi nikdo nepozná, že ji nenamluvil on sám. Je pravděpodobné, že budou vznikat další podobné nahrávky hlasu lidí, kteří už nežijí. A jak zabránit zneužití této převratné technologie? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je odborník na umělou inteligenci, spoluautor podcastu kanárci v síti Josef Holý. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu