Interview Plus

Přibývá lidí, kteří se vědomě vyhýbají zpravodajství i internetovým diskuzím, popisuje výzkumnice

Interview Plus

Přibývá lidí, kteří se vědomě vyhýbají zpravodajství i internetovým diskuzím, popisuje výzkumnice
Telefon

Plus

Chování lidí na sociálních sítích se mění. Podle výzkumu Masarykovy univerzity v Brně se stávají víc zdrojem zábavy než informací. „Během covidu byl vrchol, pokud jde o sledování zpráv, pak ale přišel pokles. Dokážu si představit, že začali vědomě zprávy vynechávat i pro svůj vlastní klid a duševní pohodu,“ uvádí spoluautorka výzkumu Lucie Čejková.
Šárka Fenyková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Chování lidí na sociálních sítích se mění. Uživatelé na nich daleko víc hledají zábavu, méně už zpravodajský obsah. Vědci z Masarykovy univerzity a Národního institutu s Iry také zjistili, že uživatelé virtuálních sítí se méně pouští do on-line debat. A to i přesto, že je dál čtou a skrze ně si formují svoje názory. Kdy a proč došlo k těmto změnám? Znamená to něco pro tradiční média a může mít menší ochota diskutovat vliv na šíření dezinformací a konspirací. Dobrý poslech přeje Šárka Fenyková.

  • Interview Plus.

  • Do Brna zdravím hosta Interview Plus, spoluautorku výzkumu Lucií Čejkovou. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají