Interview Plus

Orbán o míru jen mluví. Ve skutečnosti chce zůstat v Unii i NATO a doma být autokratem, říká exdiplomat Varga

Interview Plus

Orbán o míru jen mluví. Ve skutečnosti chce zůstat v Unii i NATO a doma být autokratem, říká exdiplomat Varga
Viktor Orbán se v Moskvě sešel s Vladimirem Putinem

Plus

Maďarský premiér Viktor Orbán se bez jakýchkoli konzultací s evropskými partnery vydal na misi, která má podle něj za cíl dosáhnout míru na Ukrajině. „Neustále opakuje, že chce mír, ale to dělá už od roku 2022 a začátku otevřené ruské invaze. Vyhrál s tím parlamentní volby a v tom také pokračuje. Jsem překvapen, že je to pro západní politiky nějaké překvapení,“ poznamenává maďarský bohemista a bývalý diplomat György Varga.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Maďarský premiér Viktor Orbán nasadil od začátku července nezvykle vysoké tempo. V ode dne, kdy se jeho země ujala předsednictví EU, už stihl navštívit Kyjev, Moskvu a Peking. Následuje Washington, kde se účastní summitu Severoatlantické aliance. Orbánův tým vykresluje toto hektické počínání jako mírovou misi. Zatím ale Vladimir Putin reagoval na tuto údajnou mírovou iniciativu pouze tím, že nechal vybombardovat dětskou nemocnici v Kyjevě. O co Orbánovi opravdu jde a jak jeho počínání oceňují samotní Maďaři? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. Interview Plus.

  • Hostem interview po linkách z Budapešti je dnes maďarský bohemista, bývalý diplomat Děd Varga. Dobrý den. Dobrý den. Zejména ty návštěvy Moskvy a Pekingu přišli jako obrovské překvapení. Jedná premiér Orbán skutečně pouze na vlastní pěst?

  • No tak určitě má podporu své nové frakce v Evropském parlamentu a v unii vůbec a části veřejnosti v Evropě. Bohužel to určitě vnímají pozitivně, ale nesmíme zapomenout, že tato záležitost, to není tak velké překvapení, protože Orbán po svém nástupu k moci, když vznikla jeho druhá vláda dvacítky set 10, tak hned potom 2012 vyhlásil politiku otevření se východu. No, nebyla v tom především jakási snaha najít nové trhy mimo EU. Prostě ten jako vznikající režim chtěl snížit nebo i různá závislost nového režimu vznikajícího režimu na západu, rozšířit jaksi manévrovací prostor při konfrontaci s unijními a transatlantickými institucemi a chtěl demonstrovat západním partnerům, že má alternativu. Takže on hraje od začátku vlastně té druhé války, protože ta první podobu druhé vlády proto, protože jeho první vláda byla a 98 až 2002, takže od začátku tohoto 15, už skoro patnáctiletého období on prostě uvede takovou zahraniční politiku, že pořád se snažím vytvářet nějaký tlak na západní partnery, protože on chce zůstat v tom na tu ano, jsem v EU, protože to přináší neuvěřitelné výhody, ale především chce zachovat svůj autoritativní.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu