Interview Plus

Odstěhovat se z vyloučených lokalit je těžké. Obyvatelé se setkávají s diskriminací, říká šéf Agentury pro sociální začleňování

Interview Plus

Odstěhovat se z vyloučených lokalit je těžké. Obyvatelé se setkávají s diskriminací, říká šéf Agentury pro sociální začleňování
Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha

Plus

Sídlišti Mojžíř se obyvatelé Ústí nad Labem raději vyhýbají, v rozbitých panelácích se přesto platí stejné i vyšší nájemné než jinde – jako dobře promazaný stroj zde totiž podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka funguje byznys s chudobou. „Majitelé bytů využívají možností, které jim dává česká legislativa, kdy čerpají příspěvky a doplatky na bydlení. Je to stroj na ubytovávání těch, kteří by za jiných okolností zřejmě bydlet nemohli,“ popisuje.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vypadá to jako dokonalý paradox. V rozbitých panelácích v problematické čtvrti platí lidé stejné anebo i vyšší nájemné než jinde. Často na něj nemají, ale spoléhají na státní příspěvky na bydlení. ČT nedávno ve své reportáži popsala, jak hladce funguje tzv. byznys s chudobou na ústeckém sídlišti Mojžíř. Miliony korun ze státní kasy se přesouvají k majitelů bytů, kteří přitom často nechávají domy v žalostném stavu. Šlo by nějak otřást s tímto podivným obchodním modelem? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají