Interview Plus

Moderní škola, to není učitel s rákoskou, ale průvodce na společné cestě, míní učitel Pražák

Interview Plus

Moderní škola, to není učitel s rákoskou, ale průvodce na společné cestě, míní učitel Pražák
Daniel Pražák

Plus

Politická diskuse o školství se ve většině případů točí kolem platů učitelů, méně se už ale věnuje tomu, co a jak by se mělo učit. Podle učitele a propagátora moderní výuky Daniela Pražáka je důležitá především kontinuita, kterou dnes narušují třeba jednotné přijímací zkoušky. „Z druhého stupně základních škol se stává závod o přijímačky. Do deváté třídy mohou s žáky objevovat, ale pak je ten tlak takový, že musí připravovat na přijímačky.“
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Školské odbory nejsou spokojeny s tím, jak mají být rozdělovány peníze pro pedagogy mezi tarify a odměny. Pokud prý bude rozdělování financí na ředitelích škol, hrozí, že se peníze nedostanou ke kantorům, ale budou použity na jiné účely. Platy učitelů jsou nekonečným tématem a dominují i politické diskusi o školství a vzdělávání. Proč se ale podobná pozornost nevěnuje také tomu, co a jak děti učit a jak zaujmout děti, které od útlého věku žijí na sociálních sítích. Dnešní Interview je další ze série rozhovorů s mimořádnými mladými osobnostmi. Od mikrofonu zdraví Jan Bumba. Interview Plus.

  • Mým dnešním hostem je učitel dějepisu a přírodopisu na ZŠ na Strossmayerově náměstí v Praze. Propagátor moderní výuky, také autor podcastu hovory z kabinetu Daniel Pražák. Dobrý den.

  • Dobrý den a díky za pozvání. Jak atraktivní je pro mladé lidi dnes učitelské povolání.

Více z pořadu