Interview Plus

Mašíni jsou uznanými odbojáři a takovým bychom měli projevovat úctu, apeluje dokumentarista Vadas na jejich vyznamenání

Interview Plus

Mašíni jsou uznanými odbojáři a takovým bychom měli projevovat úctu, apeluje dokumentarista Vadas na jejich vyznamenání
Martin Vadas

Plus

Pro část společnosti byli bratři Mašínové hrdinové, pro druhou část vrazi a pro mnoho lidí ani jedno, ani druhé, protože podle nich vůbec není správné vyslovovat takto kategorické soudy. „Společnost určitě je rozdělená, ale je otázka, jestli rozděluje ten příběh nebo jeho interpretace,“ říká filmový dokumentarista Martin Vadas.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Společnosti hrdinové, pro druhou část vrazi a pro mnoho lidí ani jedno, ani druhé, protože podle nich vůbec není správné vyslovovat takto kategorické soudy. Hodnocení činnosti odbojové skupiny bratří Mašínů není jednoznačné ani 70 let poté, co se probili do západního Berlína synové hrdiny protinacistického odboje Josefa Mašína, chtěli se stejným odhodláním bojovat proti komunismu. Omlouvá to ale jejich počínání včetně zabití dvou esenbáků a pokladníka společnosti Kobylis. Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem dnešního Interview je filmový dokumentarista Martin Vadas. Dobrý den. Dobrý den. Vy jste spolu iniciátorem petice za vyznamenání bratrů Mašínových. Nemáte pocit, že ten jejich příběh společnost pořád ještě hodně rozděluje, než aby sloužily jako nějaký jednoznačný příklad hrdinství?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají