Interview Plus

Komunistická diktatura byla pro někoho přínosná, i to musejí studenti poznat, míní historička

Interview Plus

Komunistická diktatura byla pro někoho přínosná, i to musejí studenti poznat, míní historička
Historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobou historii AV ČR

Plus

Odbornou veřejnost, učitele i mnohé rodiče nedávno vzrušila debata o učebnici Soudobé dějiny připravené historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Jeho vedení ale práci svých bývalých zaměstnanců kritizuje, obsahuje prý faktografické chyby, které mohou žáky uvést v omyl. „Je to projev širšího sporu o soudobé dějiny, které stále mají žijící svědky. Střetává se solidní historická analýza s pamětí,“ podotýká Adéla Gjuričová, ředitelka Ústavu pro soudobé dějiny.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Část historiků se ostře vymezila proti tzv. badatelské učebnici s názvem soudobé dějiny. Výhrady vůči práci svých bývalých kolegů razantně formulovalo mimo jiné vedení Ústavu pro studium totalitních režimů. Učebnice prý obsahuje faktografické chyby, které můžou nezletilé žáky uvést v omyl. Ministerstvo školství naopak žádné zásadní chyby v učebnici nenašlo. Sporů o to, jak vykládat a učit dějiny, je ale mnohem víc. Proč tomu tak je a jak si to má přebrat laická veřejnost. Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview v našem přenosovém voze je politoložka a historička a ředitelka Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Adéla Gjuričovou. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají