Interview Plus

Antarktida se otepluje třikrát rychleji, tání přinese celosvětově nevratné změny, varuje klimatolog

Interview Plus

Antarktida se otepluje třikrát rychleji, tání přinese celosvětově nevratné změny, varuje klimatolog
Čeští vědci z Masarykovy univerzity v Brně při expedici na ostrově Jamese Rosse u Antarktidy

Plus

Antarktické ledovce tají zřejmě mnohem rychleji, než vědci ještě před pár lety očekávali. I na základě osobního pozorování to potvrzuje výzkumník Kamil Láska, který působil na antarktické stanici J. G. Mendela: „V posledních 5 letech jsme v naší oblasti svědky enormního ztenčování ledovců i rychlého úbytku sněhové pokrývky, která se během zimy nestihne doplnit.“
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Antarktické ledovce tají zřejmě mnohem rychlejším tempem, než vědci ještě před pár lety očekávali. Vzdálený kontinent kolem jižního pólu ve svém sněhu a ledu zadržuje obrovské množství vody, které by mohlo dramaticky zvýšit hladinu oceánů a ovlivnit život na celé planetě. Jak dobře je prozkoumáno, co se s Antarktidou děje a jaké to má příčiny? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • STEM interview je dnes doc. geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Kamil Láska. Dobrý den. Dobrý den. Máte zkušenosti z antarktické výzkumné stanice Johanna Gregora Mendla. Dá se i z osobního pozorování dojít k závěru, že ten kontinent prochází nějakou významnou změnou?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají