Hovory

Zapomínáte termíny? Neustále ztrácíte mobil a klíče? Možná máte ADD, odpovídá psychiatr

Hovory

Zapomínáte termíny? Neustále ztrácíte mobil a klíče? Možná máte ADD, odpovídá psychiatr
Tomáš Rektor

Plus

ADD je porucha pozornosti podobná ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), kde je ale člověk navíc hyperaktivní, vysvětluje psychiatr Tomáš Rektor. „Nikdy jsem nevěřil na self-testy, ale tady jim to vychází. Na obě poruchy často myslíme u dětí, mají je ale i dospělí. Když s tím člověk vyrůstá, považuje to za součást osobnosti – navíc si už vytvořil kompenzační mechanismy a i výmluvy. Test dokáže pomoc v rozhodování, jestli je třeba vyhledat odborníka, nebo ne,“ říká.
Renata Kalenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rodiče často řeší téma ADHD či ADHD u svých dětí. Málokdo z dospělých se ale zamyslí nad tím, jestli on trpí stejným problémem. Přitom diagnostikovat tuto poruchu není těžké. Na internetu si takový test najdete během pár kliknutí a uděláte si ho za dvě minuty. Výsledek, který je třeba brát pouze orientačně, znáte. Okamžitě potom nastává otázka, co s tím. To dnešních hovorů jsem si pozvala psychiatra Tomáše Rektora. Dobrý den Tomáši. Dobrý den. Od mikrofonu zdraví Renata Kalenská.

  • Tak já bych začal trochu intimně. Jste ADHD.

  • Já si myslím, že ano. Já když se dívám jednak na své děti, které si myslím, že trošku jsou, a na své pacienty, tak já se v tom skutečně poznávám, což je trochu výhoda v diagnostice, protože já vlastně popisuji trochu sám sebe, když to, když to, když ten pacient odpovídá takto, tak to bude asi ono.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají