Hovory

Václavu Havlovi jsme říkali „ředitel zeměkoule“, vzpomíná novinářka Lída Rakušanová

Hovory

Václavu Havlovi jsme říkali „ředitel zeměkoule“, vzpomíná novinářka Lída Rakušanová
Lída Rakušanová

Plus

Novinářka a komentátorka Lída Rakušanová letos vydala knihu Svobodná v Evropě, v níž vzpomíná a bilancuje. „Pořád po mně někdo chtěl, abych vyprávěla o svém životě. Uvědomila jsem si, že vzhledem ke svým letům jsem asi svědek doby. Tím pádem jsem to měla promyšlené,“ říká o vzniku knihy v pořadu Hovory Jany Klusákové.
Jana Klusáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zkraje 90. let jsem ve Vinohradské budově ČRo nastoupila do výtahu a tam stála Lída Rakušanová. Živá Lída Rakušanová se záplavou světlých vlasů a vstřícným úsměvem překvapivě mladá. Její hlas jsem znala z vysílání Svobodné Evropy nazpaměť a tvář už tenkrát také z televize. To byla chvíle, kdy mi s konečnou platností došlo, že jsme zpátky v demokracii. Těm později narozeným připomínám, že Lída Rakušanová je paní novinářka, komentátorka, moderátorka pořadu Názory a argumenty, dopisovatelka německých médií a nejnověji autorka autobiografické knihy Svobodná v Evropě. Letos pátého listopadu vydalo nakladatelství dob v Praze v ČRo na stanici plus. Dobrý poslech přeje Jana Klusáková. Hovory.

  • Zatímco já sedím v rozhlasovém studiu na pražských Vinohradech, Lída Rakušanová je.

  • Kdo vlastně jste? Lído? Jsem. Dobrý den. I především. Já jsem na druhé straně Šumavy v Bavorském lese na chalupě, kterou jsme si s manželem pořídili už před 41 lety. A to de facto znamená, že je to místo, kde já, jak si uvědomuji, vlastně žiji už nejdéle ve svém životě, takže se tady cítím docela dobře.

Více z pořadu