Hovory

V každém je alespoň nějaká malá hráčská duše. A líp ji promítnout do deskové hry než hazardu, říká vývojář her

Hovory

V každém je alespoň nějaká malá hráčská duše. A líp ji promítnout do deskové hry než hazardu, říká vývojář her
Na Světu knihy mají své místo i deskové hry

Plus

„Jedna ze základních charakteristik, co má hra dělat, je, že má vybudit emoce. Samozřejmě líp, kdy jsou ty emoce kladné, ale zákonitě s hrou přicházejí i emoce negativní. Když vyhrajete, máte radost – když prohrajete, tak to ne každý dobře snáší. A myslím, že to tak funguje napříč národy, protože jde o základní rys lidské povahy a základní charakteristika her, které se propojují,“ říká vývojář deskových her Štěpán Peterka.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zkuste si to představit. Je třeba takové líné letní, ideálně prázdninové odpoledne. Prší už několikátý den po sobě. No a tak hrajete s dětmi nebo s vnoučaty anebo s partou kamarádů hry. Hlavní úkol zní zahnat nudu a pobavit se. Je to lákavá představa. Jestli ano, tak poslouchejte dál. Ale i když nejste žádný hračička a zvládnete maximálně člověče nezlob se, tak by vás mohli následující minuty zajímat. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes Štěpán Peterka, vývojář deskových her ze společnosti jde. No tak vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Já jsem se nedávno díval a na jeden zajímavý průzkum společnosti perfekt Kraut a on ukázal, že Češi jsou hraví a soutěživí. Jenomže dost často. Uher prý podvádějí a hádají se. Štěpáne, co toto o nás větší?

  • Jedna ze základních charakteristik toho, co hra má dělat, je, že má vzbuzovat emoce. A samozřejmě když ty emoce jsou dobrý, tak je to lepší. Ale zákonitě s hrou přichází i emoce negativní, protože když vyhraje, to je taková radost. A naopak, když prohrajete, tak ne každý to snáší dobře. Já si myslím, že toto bude napříč všemi národy, že je to základní povaha člověka a základní charakteristika hry, které se tímto způsobem propojují.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají