Hovory

Umění je širokospektrální a hlavně by lidi mělo spojovat, myslí si nový ředitel galerie v Liberci a japanolog Suchomel

Hovory

Umění je širokospektrální a hlavně by lidi mělo spojovat, myslí si nový ředitel galerie v Liberci a japanolog Suchomel
Filip Suchomel bude ředitelem Oblastní galerie Liberec

Plus

Historik umění a uznávaný japanolog Filip Suchomel je od března novým ředitelem Oblastní galerie Liberec. „Přiznám se, že když jsem loni byl rok v Japonsku, říkal jsem si, že by to chtělo nějakou větší změnu, nový impulz pro další život. Předtím jsem byl na UMPRUMu osm let a pak šest na AMU a vždy jsem chtěl zkusit ještě i práci s živým uměním,“ popisuje. Konkurz na ředitele galerie v Liberci mu tak přišel zajímavý.
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den. Před lety dostal do metropole zcela unikátní sbírku japonských tušových maleb, s kterou se teď pyšní Národní galerie Praha. Má za sebou dlouhou kurátorkou a i pedagogickou dráhu třeba na Akademii múzických umění. Jak on s historikem, odborníkem na asijské umění, na kulturní výměnu mezi východem a západem a zkušeným japanolog m. Z hlavního města Prahy se ovšem nedávno přesunul do Liberce, kde je od března novým ředitelem. Oblastní galerie Liberec, páté největší galerie v Česku. Chce z ní vytvořit kulturní, sociální a intelektuální centrum pro město, kraj i celý příhraniční region. Jak Filip Suchomel je hostem dnešních hovoru. Dobrý den, vítejte ve studiu. Dobrý den. U mikrofonu plusu je Lucie Vopálenská. Přeji příjemný poslech.

  • Minulý týden jste zahajovali v uvozovkách lázeňskou sezonu, protože galerie v Liberci sídlí v budově bývalých lázní. Jak to šlo? Přišli lidé? Byl jste spokojen?

  • Tak děkuji za skvělou otázku na úvod. Já si myslím, že jsem byl velmi spokojen, protože přišlo téměř 600 lidí, což je opravdu pro Liberec nevídaná událost a mám na to velmi pozitivní reakce. Já když jsem nastoupil vlastně do galerie před třemi měsíci, tak jsem si říkal, že první, co je strašně smutné, je to, že vlastně galerie je úplně vlastně neznám a nevím, ne, není vidět na první pohled. A říkal jsem, že pokud chci galerii skutečně změnit, tak ji musím dostat ven z těch čtyřech stěn. A rozhodl jsem se proto využít ta plata, která jsou před galerií od architekta Bučka udělána a rozhodl jsem se, že vlastně na ně pověsím. Postavím šest soch od nejznámějších nebo jedněch z nejznámějších českých sochařů. A to se doufám povedlo i jako dobrý poutač.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají