Hovory

Tuzex měl hlavně ze společnosti odsávat valuty, popisuje historik Havlík

Hovory

Tuzex měl hlavně ze společnosti odsávat valuty, popisuje historik Havlík
historik Adam Havlík z Ústavu pro studium totalitních režimů a zároveň autor knihy Marky, bony, digitálky

Plus

„Digitálky, respektive digitální hodinky, byly jedním z důležitých druhů sortimentu, se kterým obchodovali hlavně veksláci. Ti se kromě byznysu s cizími měnami nebo s bony do Tuzexu podíleli i na pašování spotřebního zboží do Československa. Digitální hodinky byly fenomén, po kterém tehdy byla velká poptávka,“ popisuje historik Adam Havlík z Ústavu pro studium totalitních režimů a zároveň autor knihy Marky, bony, digitálky.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Veksláci a fenomén veksláctví socialistickém Československu. To je podtitul knihy historika Adama Havlíka marky bony digitálky. Dobrý den. Dobrý den. Vzhledem k věku sinic toho osobně nemůžete pamatovat. Čím vás ten fenomén oslovil, že jste mu věnoval víc než třísetstránkovou knihu?

  • Tak já jsem se původně, když jsem začal studovat tyto obory historie na filozofické fakultě, tak jsem se zaobíral hudebními burzami za socialismu, takže to byl taková jako platforma, kde lidé hudební fanoušci vyměňovali, vyměňovali si navzájem gramofonové desky a postupem času tom jednat. Jak se. Jak. Z výsledku mého bádání bylo, že čím dál tím víc se tam začaly profilovat lidé, kteří na tom jakoby vydělávali, tak potom v těch v tom dalším jako průběhu studia, tak mě začalo zajímat ten černý trh a otázka té stínové ekonomiky.

  • A půjde to tedy bylo odborná práce.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají