Hovory

Třídenní mráz u nás znamenal stoprocentní poškození stromů, přiznává soukromý zemědělec

Hovory

Třídenní mráz u nás znamenal stoprocentní poškození stromů, přiznává soukromý zemědělec
Jarní mráz poškodil jabloně

Plus

„Dopadli jsme špatně, protože jen třídenní mráz, který se u nás dostal přes minus 7 °C znamená poškození prakticky ze sta procent,“ popisuje Jan Janovský, soukromý hospodář a producent rostlinné výroby a především pěstitel jabloní. Patří mezi ty ovocnáře, na jejichž úrodě se dramaticky podepsalo letošní nezvyklé jaro. Kombinaci brzkých vysokých teplot a následných mrazů drtivá většina jeho stromů nezvládla.
Eva Hůlková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Byl to tak na ně jiný vstup do jara. Příroda nabrala nezvykle tempo a obvyklý vegetační cyklus zrychlila o několik týdnů. Luxusní ptačí koncerty na každém kroku, vůně a barvy. Ovocné stromy hýřili něžnými čistými odstíny. Květy byly doslova obsypané. Tím větší šok lidem i přírodě připravila zkáza v podobě mrazu na konci dubna. Ti z vás, kdo mají byť jen kousek země s nějakým tím stromem. Asi prožívali to, co já, když jsem sčítala škody na jabloních, broskvoních a na ořešáku, kde umrzl i zárodky budoucích plodu. Nebudou tedy letos žádné košíky broskvích, koláče. A že mi nebude pravidelný rituál začínajícího podzimu, tedy louskání ořechů a jejich následné sušení do zimních dobrůtek nebudou křížaly z vlastních zdrojů. Jenom rybízy se štěstím přežili. Jenže nakonec jsem si uvědomila, že já mám těch pár stromů spíše pro potěšení. Ale co ovocnáři, kteří hospodaří ve velkém? Jsou pojištění? Mají proč a z neúrody a katastrof? Finanční rezervu investují do ochrany před mrazy, nebo spoléhají na kompenzace od státu? Zeptáme se jednoho z nich právě teď v hovorech od mikrofonu zdraví Eva Hůlková.

  • Tedy naším dnešním hostem je Jan Janovský, soukromý zemědělec, pěstitel jablek na dvanáctihektarovém sadu, producent pšenice, ječmene, brambor, řepky, cibule, česneku. A možná se mi na něco zapomněla. Hospodář na rodovém statku v Oticích v okrese Praha-východ. Děkuji, že jste si udělal čas. Vítejte u nás. Dobrý den.

  • Tak jak se všeobecně ví, důsledky těch pozdních mrazů nejsou jaksi monolitní na mapě ČR. Někde to bylo horší téměř ze 100 %, jinde jinde se plody na větvích udrželi. Jak jste dopadli vy, pane Janovský?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu