Hovory

Sýkorka umí být pěkná potvora. Spícímu netopýrovi je schopná vyklovat mozek, uvádí ornitolog Grim

Hovory

Sýkorka umí být pěkná potvora. Spícímu netopýrovi je schopná vyklovat mozek, uvádí ornitolog Grim
Ptáci na krmítku

Plus

„Mnoho laiků se domnívá, zejména když nezná typy ptačích hlasů, že některý z druhů ubývá. Zpravidla to není vůbec pravda,“ říká ornitolog, fotograf a cestovatel Tomáš Grim. Naznačuje tak i rozpor v tom, že se u nás říká, jak ve městech vyhynuli vrabci. „Vrabec je ale nejpočetnější pták na zeměkouli, podle posledních odhadů máme 1,6 miliardy jedinců. Na druhém místě je špaček a pak jsou tu ti další, což je asi 11 tisíc druhů,“ dodává.  
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kukačka je darmožrout. To mě inspirovalo, abych se jí zabýval. Je to nesmírně fascinující pták z hlediska své velmi úchylné biologie, řekl pro ČRo ornitolog, fotograf a cestovatel Tomáš Grimm. Vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji. V čem je biologie Kukač?

  • Ty úchylný.

  • Úplně ve všem, co vás napadne. V podstatě kukačka vybočuje z řady opravdu ve všech možných jaksi způsobech svého života, od toho, jaké klade vejce, přesto jaké má mláďata, jak se chovají jako dospělec. Včetně takových pikantérii, jako toho, že děti své rodiče nikdy neuvidí a naopak.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají